Acta Geophysica – sierpień 2019

Do czego mogą posłużyć archiwalne zdjęcia lotnicze? Naukowcy z Politechniki Świętokrzyskiej i Instytutu Ochrony Przyrody wykorzystali wybrane zestawy zdjęć lotniczych z lat 1964–1994 wraz z najnowszymi ortofotografiami do odtworzenia zmian pionowego położenia dna koryta rzeki Czarny Dunajec w Karpatach (Photogrammetric reconstruction of changes in vertical river position using archival aerial photos: case study of the Czarny Dunajec River, Polish Carpathians).

Artykuł Assessment of chosen GRACE-related gravity models based on the GOCE satellite precise science orbit autorstwa Andrzeja Bobojć z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego związany jest z wykorzystaniem rezultatów misji grawitacyjnych: amerykańsko-niemieckiej misji GRACE (Gravity Recovery And Climate Experiment) oraz europejskiej misji GOCE (Gravity Field and Steady – State  Ocean Circulation Explorer).

W najpopularniejszej trójce znalazła się też publikacja z Chin, Investigation of acoustic emission response and fracture morphology of rock hydraulic fracturing under true triaxial stress, poświęcona technice szczelinowania hydraulicznego do eksploatacji zasobów węglowodorów. Aby zbadać mechanizm inicjacji i propagacji pęknięć związanych z tym procesem, wykorzystano trójosiowe urządzenie szczelinujące w połączeniu z systemem emisji akustycznej (AE).

Posted on

PROM

PROM – Międzynarodowa wymiana stypendialna doktorantów i kadry akademickiej. Celem tego programu jest doskonalenie kompetencji doktorantów i kadry akademickiej z Polski i z zagranicy, poprzez stypendia na sfinansowanie kosztów związanych z uczestnictwem w krótkich formach kształcenia (trwających od 5 do 30 dni) o międzynarodowym charakterze. Instytut otrzymał pozytywną decyzję w dniu 29.08.2019 r. i obecnie jesteśmy w trakcie podpisywania umowy grantowej.

Regulacje wymagane przez niniejszy projekt wymagają  przeprowadzenia otwartego konkursu dla osób chcących uzyskać niniejsze stypendium. W związku z powyższym po podpisaniu umowy zostaną powołane komisje konkursowe, następnie zostanie ogłoszony na stronie Instytutu konkurs, którego laureaci otrzymają dofinansowanie. Informacja o konkursie rozesłana zostanie poprzez ogłoszenia droga e-mailową oraz zostanie umieszczona na stronie internetowej.

Zachęcamy do śledzenia komunikatów na stronie internetowej oraz do udziału w niniejszym konkursie.


Posted on

Możliwości pozyskania finansowania

Belgia (Université Libre de Bruxelles) – stypendium post-doc (doktorat lub odpowiednie dośw. badawcze), każda dziedzina ; Termin: 1 października 2019

Dowolny kraj w Europie – ERC Starting Grant dla naukowców 2- 7 lat po doktoracie w dowolnej dziedzinie nauki; Termin: 16 października 2019

USA – stypendia Fundacji Kościuszkowskiej dla doktorantów i osób po doktoracie; termin: 31 października 2019

Niemcy – stypendia Fundacji Humboldta dla naukowców każdej dziedziny: stypendia do 4 lat po doktoracie oraz stypendia do 12 lat po doktoracie Termin: aplikacje przyjmowane non-stop

Turcja – stypendia na badania, wykłady, konferencje dla naukowców po doktoracie lub z 5-letnim dośw. w prowadzeniu badań; Termin: aplikacje przyjmowane non-stop

Brazylia (São Paulo) – Visiting Researcher Program po doktoracie; Termin: aplikacje przyjmowane non-stop

Posted on

Najnowsze publikacje naukowców z IGF PAN

Zmiany klimatyczne nie są kwestią odległej przyszłości, lecz już się dokonują  – a jednym z ich przejawów są gwałtowne zjawiska, takie jak susze czy powodzie. Imponująca seria pomiarów (dane z 3738 wodowskazów w całej Europie z lat 1960-2010) stała się punktem wyjścia artykułu Changing climate both increases and decreases European river floods opublikowanego w czasopiśmie NATURE. Autorką z Instytutu Geofizyki PAN i jednocześnie jedynym autorem z Polski jest dr hab. Marzena Osuch, Prof. PAN.

Na jeszcze dłuższej serii pomiarów bazuje artykuł autorstwa dr Bartłomieja Luksa – A long-term dataset of climatic mass balance, snow conditions, and runoff in Svalbard (1957–2018). Klimat na Svalbardzie ulega intensywnym zmianom w porównaniu do średniej globalnej. Dane obserwacyjne, w tym ze stacji meteorologicznych na Svalbardzie wykorzystano do walidacji i kalibracji sprzężonego modelu bilansu energetyczno-podpowierzchniowego, zaś wyniki symulacji stanowią obszerny zestaw danych, przydatnych do różnych zastosowań, od modelowania odpływu po badania ekosystemów.

W podróż w  odległą nawet o kilkaset milionów lat przeszłość, do mikro – a nawet „nano” świata i do północnych Włoch zabiera nas artykuł Lead oxide nanospheres in seismically deformed zircon grains autorstwa dr hab. Moniki Kusiak, omawiający nanoinkluzje tlenku ołowiu w cyrkonie w strefie Ivrea-Verbano, których tworzenie się przypisuje się metamorfizmowi wysokotemperaturowemu.

Posted on