Acta Geophysica: szczególnie polecane artykuły z najnowszego wydania

Autorzy przeprowadzili analizę ryzyka sejsmicznego za pomocą narzędzia QLARM dla regionu Batken, wykorzystując m.in.
zdjęcia satelitarne i badania terenowe i szacując potencjalne uszkodzenia budynków i liczbę ofiar śmiertelnych hipotetycznego trzęsienia ziemi.

Poszukiwania paliw kopalnych, w tym eksploracja pod dnem morskim, rozwijają się coraz bardziej, i konwencjonalne technologie obrazowania nie są już wystarczające. Niezbędna jest migracja głębokościowa w ośrodku anizotropowym, która jednak stanowi wyzwanie obliczeniowe nawet dla bardzo nowoczesnych i wydajnych komputerów, autorzy proponują metodę uwzględniającą m.in. podejście z przesunięciem fazowym i interpolacją, aby poprawić wydajność obliczeniową. Migracja w mediach anizotropowych stała się podstawowym wymogiem dla poszukiwań ropy i gazu. Autorzy wykazują skuteczność proponowanej metody m.in. na bazie danych rzeczywistych z Chińskiego Morza Południowego.

Region Koyna w zachodnich Indiach doświadczył w ciągu ostatnich pięciu dekad ponad 100 000 trzęsień ziemi o różnej magnitudzie (M ~ 1,0–6,3). Uważa się, że trzęsienia ziemi w tym regionie są wywoływane przez zmianę ciśnienia płynu w wyniku przenikania wody ze zbiornika wodnego (Koyna i Warna). W artykule dokonano przeglądu wszystkich dotychczasowych hipotez wyjaśniających ten mechanizm wywoływania trzęsień ziemi. Autorzy przeprowadzili również analizę właściwości uskoków na różnych głębokościach.

Mapping shoreline change using machine learning: a case study from the eastern Indian coast

Zaprezentowane badanie dotyczy perspektywy wdrożenia technik sztucznej inteligencji do modelowania i przewidywania zmiany położenia linii brzegowej wzdłuż wschodniego wybrzeża Indii w stanie Orisa (Odisha). Modelowanie obejmuje analizę zdjęć satelitarnych i odpowiednich danych ponownej analizy linii brzegowej. Dane satelitarne zostały wykorzystane parametr wejściowy w algorytmach uczenia maszynowego (ML) do modelowania przesunięcia linii brzegowej.

Artykuł poświęcony ekstremalnym zjawiskom pogodowym, kryteriom ich określania w oparciu o wskazania IPCC i Światowej Organizacji Meteorologicznej. W analizie wykorzystano m.in. dwustuletnią serię pomiarową opadów.

Posted on