Acta Geophysica: szczególnie polecane artykuły z październikowego wydania

SOLID EARTH SCIENCES

Relocation of the 2018 Zakynthos, Greece, aftershock sequence: spatiotemporal analysis deciphering mechanism diversity and aftershock statistics

Najsilniejsze i częstsze trzęsienia ziemi na świecie są związane z aktywnymi granicami subdukcji, zatem badanie rozkładu naprężeń w tym środowisku tektonicznym jest bardzo ważne. Autorzy skoncentrowali się na helleńskiej strefie subdukcji, a konkretnie na wybranym wstrząsie sejsmicznym w tym obszarze – w Zakynthos, 25 października 2018 roku, którego następstwem była wyjątkowo intensywna seria 6 wstrząsów wtórnych o magnitudzie >5 w ciągu miesiąca po incydencie, oraz szeregu nieco słabszych późniejszych wstrząsów.

APPLIED GEOPHYSICS

Case study: joint seismic reflection and CSAMT data interpretation for mineral explorations in Fujian, China

W południowo-zachodniej części prowincji Fujian w Chinach znajduje się obszar szczególnie bogaty w złoża mineralne. W ciągu ostatnich 40 lat odkryto już większość przypowierzchniowych zasobów mineralnych, ale podjęto również wiele prób głębszej eksploracji. Ze względu na silne pofałdowania powierzchni i związane z nimi złożone struktury podziemne, pojedyncza metoda geofizyczna nie może zapewnić wiarygodnych wyników obrazowania. Z tego powodu zastosowano dwuwymiarową sejsmologię refleksyjną oraz techniki sondowania elektromagnetycznego z kontrolowanym źródłem (CSAMT).

HYDROLOGY

River/stream water temperature forecasting using artificial intelligence models: a systematic review

Współautor: dr hab. Adam Piotrowski, Zakład Hydrologii i Hydrodynamiki.

Temperatura wody jest jednym z najważniejszych wskaźników systemu wodnego, a dokładne jej prognozowanie ma kluczowe znaczenie. Prognozowanie to jest jednak złożonym procesem, ponieważ na temperaturę wpływa wiele czynników (np. parametry meteorologiczne, hydrologiczne i morfologiczne). W ostatnich latach, wraz z rozwojem mocy obliczeniowych i sztucznej inteligencji (AI), modele AI były stopniowo stosowane do prognozowania temperatury wody w rzece (RWT). Opracowanie ma charakter systematycznego przeglądu aplikacji AI do modelowania temperatury wody w rzece. Przegląd ma jednocześnie pokazać postęp w rozwoju modeli AI, z uwzględnieniem zalet i wad poszczególnych rozwiązań.

ANTHROPOGENIC

Radioactivity concentrations and risk assessment of Tekirdağ lignites (case study of Malkara coalfield)

Autorzy badali stężenia radionuklidów węgla brunatnego z zagłębia węglowego Tekirdağ – Malkara i oceniali związane z tym ryzyko radiologiczne.

ATMOSPHERE

Dependence of skill and spread of the ensemble forecasts on the type of perturbation and its relationship with long-term norms of precipitation and temperature

Od 2016 roku w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowym Instytucie Badawczym działa nowy klaster obliczeniowy. Zwiększenie mocy obliczeniowej umożliwiło realizację zespołowych prognoz systemu predykcyjnego w trybie operacyjnym oraz wykorzystanie nowego komputera do celów badawczych. W ramach projektów, m.in.
Study of Disturbances in the Representation of Modeling Uncertainty in Ensemble Development oraz COSMO Towards Ensemble in Km in Our Countries badano wpływ zmienności pól fizycznych charakteryzujących powierzchnię gleby (wybrany parametr determinujący parowanie z powierzchni gleby oraz temperaturę powierzchni gleby) przy zastosowaniu różnych metod. Eksperymenty numeryczne zakończono dla okresu “letniego” (od czerwca do września) 2013 roku.

Posted on

Dlaczego Polska, dlaczego IGF? Kilka słów od Arianny Varrani z Zakładu Hydrologii i Hydrodynamiki

I am Arianna, from Italy. I joined the Institute of Geophysics in June 2019, as research assistant in sediment dynamics at the laboratory scale.

I obtained my Bachelor degree in Civil Engineering at the University of Padua back in 2015, with a thesis in Geotechnics on the effects of entrainment into rapid landslides in term of increase of mobilised volume. I then moved to the Brandenburg Technical University of Cottbus-Senftenberg, to join an international study programme focussed on Hydroinformatics and Water Management (EUROAQUAE). This MSc programme allowed me to study for one semester at Newcastle University, where I met prof. J. Bathurst who sparked my interest in the initiation of bedload and sediment transport processes. After completing my MSc studies with a thesis on the long-term (morphological) evolution of large alluvial rivers, I spent one and a half year as academic assistant in Cottbus, lecturing graduate students Hydraulics and carrying on research on soil erosion triggered by rainfall. 

I applied for a job position at IG PAS in May 2019 and one month later I joined the Hydrology and Hydrodynamics department. I am carrying on research on microplastics fate in rivers and streams with a focus on the interactions with river sediments.

Posted on

Inauguracja Roku Akademickiego 2020/2021 w Szkole Doktorskiej GeoPlanet

12 października 2020 roku odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego w Szkole Doktorskiej GeoPlanet. W tym roku zarówno inauguracja, jak i wszelkie inne działania związane ze studiami doktoranckimi w naszym instytucie odbywają się w okolicznościach podyktowanych przez obostrzenia związane z ogłoszoną pandemią. W spotkaniu on-line udział wzięło ponad 50 osób, w tym doktoranci, dyrektorzy instytutów zrzeszonych w konsorcjum GeoPlanet, koordynatorzy studiów, naukowcy i pracownicy administracyjni. Dodatkowo uroczystość była transmitowana na żywo w internecie za pośrednictwem portali społecznościowych. Spotkanie prowadził koordynator Szkoły Doktorskiej GeoPlanet, dr hab. Radosław Smolec.
Inaugurację rozpoczęła dyrektor Instytutu Geofizyki PAN oraz prezes Centrum GeoPlanet, prof. dr hab. inż. Beata Orlecka-Sikora, która powitała gości oraz przedstawiła działania konsorcjum GeoPlanet, jego misję i dotychczasowe osiągnięcia. Pani Dyrektor nawiązała również do trudnej sytuacji w szkolnictwie wyższym w kontekście pandemii. Koordynator Szkoły Doktorskiej GeoPlanet, dr hab. Radosław Smolec, prof. PAN zaprezentował dotychczasowe osiągnięcia Szkoły oraz przedstawił plany na najbliższy rok. Część powitalną zakończył prof. dr hab. Piotr Życki, dyrektor Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika, który między innymi przedstawił sytuację szkoły w kontekście administracyjnym i finansowym.
Następnie pani doktor Aneta Afelt z ICM Uniwersytetu Warszawskiego i L’Institut de recherche pour le développement w Montpellier przedstawiła wykład nt. ‘Facing the epidemiological risk in age of Anthropocene’, który spotkał się z dużym zainteresowaniem słuchaczy i wywołał ożywione dyskusje.
Szkoła Doktorska GeoPlanet zadebiutowała w październiku 2019 roku i od razu okazała się sukcesem, czego dowodzi duże zainteresowanie kandydatów na I rok studiów (łączna liczba kandydatów 178 w tym 165 z zagranicy). W roku akademickim łączna liczba słuchaczy I roku wynosiła 19, w tym 8 osób w CAMK PAN, 7 w IGF PAN oraz po dwie osoby w CBK PAN i CFT PAN. Renomę szkoły potwierdziła rekrutacja na rok akademicki 2020/2021, gdy o miejsca na I roku ubiegało się 111 młodych ludzi (w tym 88 spoza Polski), a przyjęto tylko 30 osób, w tym 2 do IGF PAN. Dołączyli do nas:

  • LALIT ARYA z Indii (Zakład Obrazowania Geofizycznego)
  • MOTUMA SHIFERAW REGASA z Etiopii (Zakład Hydrologii i Hydrodynamiki)


Szkoła oferuje bogaty program kształcenia w różnych dziedzinach związanych z naukami o Ziemi i kosmosie, zachowując dużą elastyczność w doborze przedmiotów przez studentów.

Posted on