Szanowni Państwo,
W sierpniu 2019 roku, po opublikowaniu przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nowego wykazu czasopism, zaktualizowano zasady przyznawania premii za publikacje w IGF PAN.
Nowy regulamin premiował artykuły, które publikowane były w najwyżej punktowanych czasopismach, tj. za 100, 140 i 200 punktów. Każdemu autorowi przysługiwała premia tylko raz w roku za wybrany artykuł lub jego fragment w przypadku prac wieloautorskich.
Od stycznia 2021 r. zasady premiowania zostaną w niewielkim stopniu zmodyfikowane. Osoba wnioskująca o premię będzie musiała określić procentowo swój wkład w przygotowanie artykułu. Premie za publikacje będę przyznawane do chwili uzyskania przez pracownika 100% wkładu w opracowanie publikacji w danym roku. Nadal nagradzane będą wyłącznie artykuły opublikowane w najwyżej punktowanych czasopismach.
Powyższe zmiany mają podkreślić długofalową politykę publikacyjną IGF PAN. Jej głównym celem jest zachęcenie wszystkich pracowników do regularnego publikowania w dobrych czasopismach, z dużym wkładem autorskim. Jak Państwo widzą, premia nie odnosi się do „slotów”, które są ministerialnym sposobem ewaluacji jednostek naukowych. Zadaniem naukowców nie jest „zapełnianie slotów”, a rozwiązywanie ważnych problemów, jak również przekazywanie swoich wyników w postaci dobrych publikacji. Premia publikacyjna nie ma być wynagrodzeniem za każdą publikację, ale zachęcać do sięgania do bardziej wpływowych wydawnictw. Długoterminowo, mniejsza liczba dobrych prac o dużym wkładzie przełoży się zarówno na rozpoznawalność autorów, jak i całego Instytutu. Jako Instytut broniący kategorii A+ musimy mieć wyższe standardy niż tylko ministerialne sloty.
Mam nadzieję, że w Nowym Roku będziemy w stanie wrócić do normalnego trybu pracy, co przełoży się na jeszcze lepsze wyniki publikacyjne nas wszystkich.
Zastępca Dyrektora ds. Naukowych, dr hab. Mariusz Majdański, prof. PAN