Dlaczego IGF, dlaczego Polska? Sylwetki naszych zagranicznych pracowników i doktorantów

Dr S. Yaser Moussavi Alashloo, adiunkt w Zakładzie Obrazowania Geofizycznego

Mam na imię Yaser i pochodzę z Iranu. Obecnie jestem pracownikiem naukowym (adiunktem) w Zakładzie Obrazowania Geofizycznego. Jak to się stało, że wybrałem karierę naukową? Wszystko zaczęło się od jednego z moich nauczycieli w liceum: zachęcił mnie do rozpoczęcia studiów licencjackich z fizyki. Po ukończeniu studiów przez dwa lata pracowałem w biurze administracyjnym Uniwersytetu Meszhed (Ferdowsi University of Mashad), w moim rodzinnym mieście. Atmosfera uniwersytecka stopniowo zainspirowała mnie do kontynuowania studiów nie tylko na wyższych poziomach, ale też pozwoliła zdobywać doświadczenie i poszukiwać naukowej inspiracji za granicą. Zawsze interesowałem się przyrodą, postanowiłem więc wybrać dziedzinę, w której będę mógł wykorzystać swoją wiedzę w badaniu zjawisk na Ziemi. Najbardziej odpowiadała mi geofizyka, dlatego wybrałem studia magisterskie w geofizyce stosowanej
na Uniwersytecie Sains Malaysia (USM). To dało mi szansę zapoznania się z metodami geofizycznymi: sejsmicznymi, magnetycznymi, teledetekcyjnymi itp., miałem też okazję zastosować kilka z tych metod przy badaniach archeologicznych – co zaowocowało pięcioma artykułami. Nadal z entuzjazmem poszerzałem swoją wiedzę na temat technik obrazowania podpowierzchniowego, aplikowałem na studia doktoranckie na różnych uczelniach, ostatecznie zdecydowałem się na stypendium na Uniwersytecie Technologicznym PETRONAS ( Universiti Teknologi PETRONAS ), nadal w Malezji.

Miałem duże doświadczenie w realizacji projektów grantowych związanych z przemysłem w trakcie studiów doktoranckich w latach 2012-2017, prowadziłem m.in. badania anizotropii sejsmicznej głębokiego zbiornika. Zależało mi na nawiązywaniu szerokich kontaktów w społeczności naukowej, a także przekazywaniu wiedzy dalej –  nadzorowałem kilku studentów studiów magisterskich i licencjackich oraz asystowałem mojemu opiekunowi w jego zajęciach. Po uzyskaniu doktoratu mój promotor zatrudnił mnie w Centrum Obrazowania Sejsmicznego na stanowisku asystenta, abym mógł realizować swoje pomysły, które pojawiały się jeszcze w trakcie studiów, jednocześnie byłem wykładowcą – prowadziłem zajęcia z obrazowania sejsmicznego i przetwarzania sejsmicznego.  Spędziłem w Malezji ponad dziewięć lat i pomyślałem, że to dobry czas, aby poszukać nowej okazji do poszerzenia perspektyw w mojej dziedzinie zainteresowań. Jeden z moich znajomych rozpoczął studia doktoranckie w Instytucie Geofizyki PAN, więc wiedziałem, że instytut prowadzi kilka projektów międzynarodowych i ma naukowców światowej klasy. Jednak miejsce pracy i zespół, z którym chciałem współpracować, nie były jedynymi czynnikami, które popchnęły mnie do decyzji o rozpoczęciu nowego rozdziału w Instytucie Geofizyki PAN. Szukałem też informacji o polskiej kulturze i systemie edukacji w Polsce, i obraz, który wyłaniał się z tych poszukiwań tym bardziej zachęcił mnie do przyjazdu. W efekcie aplikowałem na moje obecne stanowisko w Zakładzie Obrazowania Geofizycznego. Dziś, po 8 miesiącach pracy w Instytucie, jestem przekonany, że przyjazd tutaj miał i ma ogromny, pozytywny wpływ na moją wiedzę i sposób myślenia!

Posted on