Dla doskonałości badań naukowych kluczowe znaczenie mają dwa elementy – odpowiedni kapitał ludzki oraz nowoczesna infrastruktura badawcza. Ten drugi element jest podwójnie ważny, gdyż bez niego nie jest możliwe kształcenie na odpowiednim poziomie przyszłych kadr naukowych i naukowo-technicznych. Duże, strategiczne infrastruktury badawcze skupiają wokół siebie najlepszych badaczy oraz innowacyjne przedsiębiorstwa, co umożliwia rozwój gospodarczy oraz wzrost kapitału społecznego kraju. Posiadanie doskonałych laboratoriów, stosujących najwyższe standardy badań oraz kształcenia, stanowi zatem naszą rozwojową konieczność. Mając na względzie te przyczyny Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeprowadził konkurencyjną, transparentną oraz opartą na najlepszych międzynarodowych standardach procedurę utworzenia Polskiej Mapy Infrastruktury Badawczej, która skupia infrastruktury o najwyższym potencjale doskonałości naukowej, konsolidujące potencjał badawczy w dziedzinach istotnych dla rozwoju nauki oraz kraju. Na Mapie znalazło się 70 infrastruktur, w tym:
EPOS – System Obserwacji Płyty Europejskiej
ACTRIS – Infrastruktura do badania aerozoli, chmur oraz gazów śladowych
W obu przypadkach jest to krajowa infrastruktura badawcza stanowiąca wkład w międzynarodowy projekt wpisany na „mapę drogową” ESFRI.
Umieszczenie na liście ma znaczenie nie tylko prestiżowe – dzięki niemu, po wielu latach starań, po raz pierwszy udało się nam uzyskać finansowanie SPUB z MNiSW na modernizację i optymalizację monitoringów prowadzonych w Instytucie. To szansa nie tylko na modernizację, ale nawet na rozbudowę monitoringów sejsmicznych, atmosferycznych i magnetycznych.