Acta Geophysica: szczególnie polecane artykuły z październikowego wydania

SOLID EARTH SCIENCES

Relocation of the 2018 Zakynthos, Greece, aftershock sequence: spatiotemporal analysis deciphering mechanism diversity and aftershock statistics

Najsilniejsze i częstsze trzęsienia ziemi na świecie są związane z aktywnymi granicami subdukcji, zatem badanie rozkładu naprężeń w tym środowisku tektonicznym jest bardzo ważne. Autorzy skoncentrowali się na helleńskiej strefie subdukcji, a konkretnie na wybranym wstrząsie sejsmicznym w tym obszarze – w Zakynthos, 25 października 2018 roku, którego następstwem była wyjątkowo intensywna seria 6 wstrząsów wtórnych o magnitudzie >5 w ciągu miesiąca po incydencie, oraz szeregu nieco słabszych późniejszych wstrząsów.

APPLIED GEOPHYSICS

Case study: joint seismic reflection and CSAMT data interpretation for mineral explorations in Fujian, China

W południowo-zachodniej części prowincji Fujian w Chinach znajduje się obszar szczególnie bogaty w złoża mineralne. W ciągu ostatnich 40 lat odkryto już większość przypowierzchniowych zasobów mineralnych, ale podjęto również wiele prób głębszej eksploracji. Ze względu na silne pofałdowania powierzchni i związane z nimi złożone struktury podziemne, pojedyncza metoda geofizyczna nie może zapewnić wiarygodnych wyników obrazowania. Z tego powodu zastosowano dwuwymiarową sejsmologię refleksyjną oraz techniki sondowania elektromagnetycznego z kontrolowanym źródłem (CSAMT).

HYDROLOGY

River/stream water temperature forecasting using artificial intelligence models: a systematic review

Współautor: dr hab. Adam Piotrowski, Zakład Hydrologii i Hydrodynamiki.

Temperatura wody jest jednym z najważniejszych wskaźników systemu wodnego, a dokładne jej prognozowanie ma kluczowe znaczenie. Prognozowanie to jest jednak złożonym procesem, ponieważ na temperaturę wpływa wiele czynników (np. parametry meteorologiczne, hydrologiczne i morfologiczne). W ostatnich latach, wraz z rozwojem mocy obliczeniowych i sztucznej inteligencji (AI), modele AI były stopniowo stosowane do prognozowania temperatury wody w rzece (RWT). Opracowanie ma charakter systematycznego przeglądu aplikacji AI do modelowania temperatury wody w rzece. Przegląd ma jednocześnie pokazać postęp w rozwoju modeli AI, z uwzględnieniem zalet i wad poszczególnych rozwiązań.

ANTHROPOGENIC

Radioactivity concentrations and risk assessment of Tekirdağ lignites (case study of Malkara coalfield)

Autorzy badali stężenia radionuklidów węgla brunatnego z zagłębia węglowego Tekirdağ – Malkara i oceniali związane z tym ryzyko radiologiczne.

ATMOSPHERE

Dependence of skill and spread of the ensemble forecasts on the type of perturbation and its relationship with long-term norms of precipitation and temperature

Od 2016 roku w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowym Instytucie Badawczym działa nowy klaster obliczeniowy. Zwiększenie mocy obliczeniowej umożliwiło realizację zespołowych prognoz systemu predykcyjnego w trybie operacyjnym oraz wykorzystanie nowego komputera do celów badawczych. W ramach projektów, m.in.
Study of Disturbances in the Representation of Modeling Uncertainty in Ensemble Development oraz COSMO Towards Ensemble in Km in Our Countries badano wpływ zmienności pól fizycznych charakteryzujących powierzchnię gleby (wybrany parametr determinujący parowanie z powierzchni gleby oraz temperaturę powierzchni gleby) przy zastosowaniu różnych metod. Eksperymenty numeryczne zakończono dla okresu “letniego” (od czerwca do września) 2013 roku.

Posted on