Inauguracja Roku Akademickiego 2020/2021 w Szkole Doktorskiej GeoPlanet

12 października 2020 roku odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego w Szkole Doktorskiej GeoPlanet. W tym roku zarówno inauguracja, jak i wszelkie inne działania związane ze studiami doktoranckimi w naszym instytucie odbywają się w okolicznościach podyktowanych przez obostrzenia związane z ogłoszoną pandemią. W spotkaniu on-line udział wzięło ponad 50 osób, w tym doktoranci, dyrektorzy instytutów zrzeszonych w konsorcjum GeoPlanet, koordynatorzy studiów, naukowcy i pracownicy administracyjni. Dodatkowo uroczystość była transmitowana na żywo w internecie za pośrednictwem portali społecznościowych. Spotkanie prowadził koordynator Szkoły Doktorskiej GeoPlanet, dr hab. Radosław Smolec.
Inaugurację rozpoczęła dyrektor Instytutu Geofizyki PAN oraz prezes Centrum GeoPlanet, prof. dr hab. inż. Beata Orlecka-Sikora, która powitała gości oraz przedstawiła działania konsorcjum GeoPlanet, jego misję i dotychczasowe osiągnięcia. Pani Dyrektor nawiązała również do trudnej sytuacji w szkolnictwie wyższym w kontekście pandemii. Koordynator Szkoły Doktorskiej GeoPlanet, dr hab. Radosław Smolec, prof. PAN zaprezentował dotychczasowe osiągnięcia Szkoły oraz przedstawił plany na najbliższy rok. Część powitalną zakończył prof. dr hab. Piotr Życki, dyrektor Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika, który między innymi przedstawił sytuację szkoły w kontekście administracyjnym i finansowym.
Następnie pani doktor Aneta Afelt z ICM Uniwersytetu Warszawskiego i L’Institut de recherche pour le développement w Montpellier przedstawiła wykład nt. ‘Facing the epidemiological risk in age of Anthropocene’, który spotkał się z dużym zainteresowaniem słuchaczy i wywołał ożywione dyskusje.
Szkoła Doktorska GeoPlanet zadebiutowała w październiku 2019 roku i od razu okazała się sukcesem, czego dowodzi duże zainteresowanie kandydatów na I rok studiów (łączna liczba kandydatów 178 w tym 165 z zagranicy). W roku akademickim łączna liczba słuchaczy I roku wynosiła 19, w tym 8 osób w CAMK PAN, 7 w IGF PAN oraz po dwie osoby w CBK PAN i CFT PAN. Renomę szkoły potwierdziła rekrutacja na rok akademicki 2020/2021, gdy o miejsca na I roku ubiegało się 111 młodych ludzi (w tym 88 spoza Polski), a przyjęto tylko 30 osób, w tym 2 do IGF PAN. Dołączyli do nas:

• LALIT ARYA z Indii (Zakład Obrazowania Geofizycznego)
  • MOTUMA SHIFERAW REGASA z Etiopii (Zakład Hydrologii i Hydrodynamiki)

Szkoła oferuje bogaty program kształcenia w różnych dziedzinach związanych z naukami o Ziemi i kosmosie, zachowując dużą elastyczność w doborze przedmiotów przez studentów.