Acta Geophysica: szczególnie polecane artykuły z grudniowego wydania

SOLID EARTH SCIENCES

Lithospheric mantle anisotropy from local events beneath the Sunda–Banda arc transition and its geodynamic implications

Łuk wyspowy Sunda Banda (Indonezja) jest złożonym układem tektonicznym obejmującym interakcję strefy subdukcji i strefy kolizji. Autorzy przeprowadzili analizę rozszczepienia fali poprzecznej w celu scharakteryzowania anizotropii sejsmicznej płaszcza litosferycznego, aby pogłębić wiedzę na temat deformacji litosfery w tym miejscu.

APPLIED GEOPHYSICS

Complex lithology prediction using mean impact value, particle swarm optimization, and probabilistic neural network techniques

Prognozowanie litologiczne ma fundamentalne znaczenie, dostarcza bowiem kluczowych danych dla niektórych podstawowych prac geologicznych, nastręcza jednak różnych trudności. Z pomocą przychodzą PNN (probabilistyczne sieci neuronowe), jednak i te nie są wolne od ograniczeń, związanych z próbkami uczącymi oraz rozkładem gęstości prawdopodobieństwa.

Autorzy proponują nową metodę prognozowania (MIV – PSO – PNN), zweryfikowaną na danych eksperymentalnych i wykazują, że jest ona w stanie przewidzieć złożoną litologię.

HYDROLOGY

Sea level prediction using climatic variables: a comparative study of SVM and hybrid wavelet SVM approaches

Autorzy artykułu koncentrują się głównie na identyfikacji zmiennych klimatycznych wpływających na poziom morza i prognozowanie poziomu morza. Do identyfikacji zmiennych wykorzystano analizę korelacji i diagramy koherencji falek, a do przewidywania poziomu morza wykorzystano techniki maszyn wektorów nośnych (SVM) i hybrydowych maszyn wektorów nośnych (WSVM).

ATMOSPHERIC AND SPACE SCIENCES

Space and time variability of meteorological drought in Syria

Opisane badanie ocenia charakterystykę przestrzenną i czasową (np. częstotliwość, intensywność, zasięg przestrzenny) suszy meteorologicznej w Syrii na podstawie danych dotyczących opadów deszczu z 36 mierników deszczu w latach 1990 – 2010.