Warsztaty projektu EPOS SP odbyły się online 25 marca 2021, w godz. 10:00 – 17:00
Głównym celem warsztatów była dyskusja ze społecznością EPOS na tematy istotne dla trwałości programu EPOS. Warsztaty zostały podzielone na 4 sesje:
Sesja 1: Strategia interesariuszy
Sesja 2: Współpraca międzynarodowa
Sesja 3: Partnerstwo EPOS i sektora prywatnego
Sesja 4: Znaczenie społeczne
Trzecią sesję, poświęconą Partnerstwu EPOS i sektora prywatnego, poprowadziła Pani Prof. dr hab. inż. Beata – Orlecka Sikora, która działając w obrębie programu EPOS znacząco przyczyniła się do integracji naukowego i przemysłowego środowiska zajmującego się sejsmicznością antropogeniczną.
Podczas tej sesji zaprezentowane zostało zaangażowanie i wybrane działania Węzłów Tematycznych (Thematic Core Services – TCS) w projekcie EPOS SP, aby zademonstrować stan współpracy EPOS
z sektorem prywatnym oraz omówić aktualne praktyki, doświadczenia i pomysły na interakcje z sektorem prywatnym. Ważnym elementem tej sesji była prezentacja dot. obecnych praktyk w Konsorcjum TCS AH, którą wygłosił Dyrektor TCS AH – Pan Prof. dr hab. Stanisław Lasocki.
—
Projekt EPOS Sustainability Phase – rozpoczął się 1 lutego 2020 roku i potrwa trzy lata, do stycznia 2023 roku. EPOS SP obejmuje dwudziestu czterech beneficjentów z siedemnastu krajów europejskich. Projekt EPOS SP jest istotnym elementem planu strategicznego EPOS na lata 2020-2022.
Jest kolejnym etapem długoterminowego programu integrowania i otwartego udostępniania rozproszonych infrastruktur badawczych w dziedzinie nauk o Ziemi, takich jak: sieci i urządzenia pomiarowe, centra obliczeniowe, serwisy on-line serwujące dane, dokumentacje, artykuły, specjalistyczne oprogramowanie i materiały biblioteczne.
Podstawą programu EPOS jest założenie, że integracja istniejących krajowych i międzynarodowych infrastruktur badawczych zwiększy dostęp do multidyscyplinarnych danych rejestrowanych przez sieci monitoringowe, pozyskanych w wyniku doświadczeń laboratoryjnych i/lub wyprodukowanych w wyniku symulacji komputerowych. Projekt EPOS ma więc na celu przyczynić się do rozwoju ogólnoświatowej interoperacyjności w naukach o Ziemi.
Misją Projektu EPOS jest zatem zintegrowanie różnorodnych i zaawansowanych europejskich infrastruktur badawczych nauk o Ziemi, a także wykorzystywanie nowych możliwości e-nauki do monitorowania i wyjaśniania złożonych, dynamicznych procesów kształtujących Ziemię.