Nieobecność PAN w Krajowym Planie Odbudowy – komentarz prof. Pawła Rowińskiego

“Ostatnio mamy w Polskiej Akademii Nauk pod górkę. Próba marginalizacji Akademii poprzez ten chory pomysł Narodowego Programu Kopernikańskiego, to nie jedyne dziwne zdarzenie. W konstruowanym Krajowym Planie Odbudowy zapomniano właśnie o Akademii, jako jedynym podmiocie sektora nauki i szkolnictwa wyższego. Dość znamienne, bo wedle rozmaitych rankingów najwyżej notowanych polskich instytucji naukowych i badawczych, to PAN zajmuje pierwsze miejsce (np. Scimago Institutions Ranking czy też Nature Index). W ostatnich latach instytuty PAN wzmocniły współpracę z instytucjami sektora gospodarki, biznesu i administracji, znacząco poprawiły wskaźniki innowacyjności. Wczoraj [09.04.2021] wybrzmiało to na obradach sejmowej podkomisji stałej do spraw nauki i szkolnictwa wyższego. Media już to zauważyły, zachęcam do przeczytania relacji w DGP https://serwisy.gazetaprawna.pl/…/8137269,wojciech…. Ciekawe, czy złożona tam obietnica, zostanie dotrzymana. Zresztą interesująca jest cała konstrukcja tego Planu Odbudowy. Hiszpanie zaplanowali w swoim programie 34 proc. na naukę a my – jak zauważyli koledzy z KRASP – tyle, co zwykle, czyli ok. 1 proc. My odbudowujemy inaczej…”

Stanowisko Dyrekcji

Dyrekcja IGF PAN oraz Przewodniczący Rady Naukowej IGF PAN w pełni podzielają głosy krytyki wobec koncepcji Narodowego Programu Kopernikańskiego, a w szczególności planu powołania Międzynarodowej Akademii Kopernikańskiej.  Można przypuszczać, że celem Ministra MEiN jest powołanie alternatywnego względem PAN ośrodka opiniotwórczego. W naszej opinii powołanie takiego ciała, dodatkowo podporządkowanego władzy politycznej, nie pozwoli osiągnąć wymienionych celów w proponowanych zapisach tzw. projektu ustawy o NPK, w tym nie poprawi poziomu nauki w Polsce, nie zwiększy rozpoznawalności międzynarodowej polskich naukowców, ani nie przyczyni się do szybszego rozwoju młodej kadry naukowej

Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty i możliwe polityczne tło całej sprawy, wyrażamy poparcie dla dalszych działań kierownictwa PAN na rzecz uspokojenia sytuacji w środowisku naukowym i zracjonalizowania, we współdziałaniu z władzami politycznymi, prac nad nowelizacją ustawy o PAN.

Posted on