Zmiana Statutu IGF PAN

Szanowni Państwo, rozpoczynamy rok 2022 od podsumowania naszej działalności naukowej w latach 2017-2021 w procesie ewaluacji jednostek naukowych w Polsce. Ostatnie tygodnie 2021r. były niezwykle pracowite. Bardzo Państwu dziękuję za zaangażowanie w ten proces. Ewaluacja jednostek naukowych będzie tym razem przebiegać zupełnie inaczej niż do tej pory. Kategoria będzie przyznawana dyscyplinie. Oznacza to, ze na kategorię dla naszej dyscypliny – nauki o Ziemi i środowisku, pracują wszystkie jednostki naukowe i uniwersytety prowadzące badania naukowe w tej dyscyplinie. Teraz pozostaje nam czekać na wyniki ewaluacji.

Na początku stycznia Polska Akademia Nauk zaakceptowała proponowane zmiany w naszym Statucie oraz nowy schemat organizacyjny Instytutu Geofizyki PAN. Ostatni tekst jednolity Statutu został zatwierdzony przez Prezesa PAN w 2016 roku, a schemat struktury organizacyjnej w 2017. Zaangażowanie w konsorcja na poziomie krajowym i europejskim oraz optymalizacja pracy w niektórych komórkach organizacyjnych wymusiły konieczność dostosowania struktury organizacyjnej do rzeczywistej działalności jednostki. Większość zmian ma charakter porządkujący, tzn. formalizuje dotychczasową pracę niektórych zespołów IGF. Główne zmiany dotyczą:

(1) podziału prac w zakresie działalności obserwatoriów – pod względem merytorycznym monitoringi prowadzone w obserwatoriach będą nadzorowane przez kierowników odpowiednich zakładów naukowych, natomiast zadania z zakresu administracyjnego i technicznego podlegać będą Działowi Administracyjno-Gospodarczemu. Taki podział zadań powinien odciążyć osoby odpowiedzialne za monitoringi i uporządkować zadania w zakresie odpowiedzialności administracyjno-technicznej.

(2) Wyodrębniono Dział Koordynacji Thematic Core Service Antropogenic Hazards. IGF PAN jest liderem europejskiego konsorcjum i odpowiada za organizację sekretariatu i zarządzanie TCS AH w ramach umowy międzyrządowej typu the European Research Infrastructure Consortium, podpisanej z EPOS. TCS AH w IGF PAN ma pełne wsparcie ministerialne.

(3) Wyodrębniono Stanowisko ds. Audytu Wewnętrznego, stanowisko, które jest bardzo potrzebne do oceny zgodności naszych procedur z wymaganiami ustawowymi, oraz do śródokresowej oceny zadań i spraw administracyjno-finansowych w projektach międzynarodowych.

(4) Wyodrębniono Stanowisko ds. Polityki Antykorupcyjnej, zgodnie z wymogami ustawy.

(5) Przekształcono Zespół w Dział Komunikacji Naukowej i Edukacji. Powołany kilka lat temu Zespół KNiE, realizując dynamicznie zadania, udowodnił, że może działać na poziomie IGF PAN jako samodzielny dział w pionie naukowym.

(6) Zmieniono nazwę pionu technicznego a tym samym stanowisko zastępcy dyrektora na Zastępca Dyrektora ds. Polarnych i Technicznych. Będzie teraz nadzorował, oprócz naszej Stacji Polarnej w Hornsundzie, proces rewitalizacji Polskiej Stacji Antarktycznej Dobrowolskiego, oraz zarządzał nowo wyodrębnionym (7) Działem Informatyki i kontaktami z biznesem.

W pionie podległym Głównej Księgowej wyodrębniono (8) Dział Płac oraz (9) Stanowisko ds. Gospodarowania Środkami Trwałymi.
Część zmian w Statucie wynikała z potrzeby dostosowania struktury i nazw stanowisk do przepisów zewnętrznych. Zmiany w Statucie i schemacie organizacyjnym są wynikiem pracy wielu osób i dyskusji podczas Kolegium i podczas Rad Naukowych IGF. Myślę, że ułatwią nam pracę w następnym okresie.

Życzymy Państwu bardzo owocnego Nowego Roku 2022, obfitującego w nową energię, pomysły, inspiracje i satysfakcję z pracy!

Beata Orlecka-Sikora

Posted on