Ogromny potencjał, jaki IGF PAN posiada w zakresie infrastruktury badawczej nie przekłada się na wynik naukowy Instytutu (wspomniana utrata kategorii A+).
Ta sytuacja musi być przedmiotem pogłębionej analizy i ulec zmianie. Nakłady finansowe powinny być koncentrowane na utrzymaniu i rozwoju tej infrastruktury, która będzie zapewniała poprawę wyniku naukowego. Aby osiągnąć taki cel, IGF PAN potrzebuje więcej liderów naukowych na poziomie światowym.
Musimy również poprawić widoczność instytutu w mediach z przekazem o unikalnym potencjale i możliwościach. Powinniśmy również zwiększyć zainteresowanie działalnością badawczą instytutu dysponentów budżetu i firm komercyjnych.
W dłuższej perspektywie warto zastanowić się nad znacznie bardziej pogłębioną współpracą z innymi krajowymi jednostkami badawczymi. W IGF PAN brakuje wielu kompetencji, aby instytut mógł w pełni skutecznie odpowiadać na zapotrzebowanie społeczne i ekonomiczne oraz rywalizować z zagranicznymi jednostkami naukowymi, co powoduje konieczność działań w konsorcjach naukowych. Wydaje się, że znacznie lepszą efektywność badań, a także lepsze wykorzystanie infrastruktury badawczej można byłoby osiągnąć poprzez powołanie w Polsce Centrum Nauk o Ziemi. Zalążkiem takiego centrum może być Centrum Badań Ziemi i Planet „GeoPlanet” i warto zbadać możliwości prawne, logistyczne, finansowe oraz gotowość utworzenia takiego Centrum przez jednostki Polskiej Akademii Nauk.