W Acta Geophysica znów jest mocno “hydrodynamicznie” – między innymi w ramach publikacji po konferencji Solute transport in complex natural flows. To właśnie z tego specjalnego wydania pochodzi najpopularniejszy artykuł autorstwa świetnie nam znanych regularnych uczestnikó Międzynarodowej Szkoły Hydrauliki – Freda Sonnenwald’a, Virginii Stovin i Iana Guymer’a z Uniwerystetu w Sheffield– A stem spacing-based non-dimensional model for predicting longitudinal dispersion in low-density emergent vegetation.
Artykuł poświęcony jest przewidywaniu sposobu rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń w roślinności jest konieczne do ochrony naturalnych cieków wodnych. Można to zrobić za pomocą jednowymiarowego równania dyspersyjno-adwekcyjnego, które wymaga oszacowania współczynników dyspersji wzdłużnej w roślinności. Na podstawie śledzenia barwnika w modelowej roślinności o różnych właściwościach opracowano prosty model, który działa równie skutecznie, jak bardziej złożone narzędzia. Prosty model wymaga mniejszej liczby parametrów i zapewnia solidne przybliżenie.
W tej samej publikacji pokonferencyjnej nie zabrakło artykułu autorstwa naszych młodych naukowców – dr Anna Łoboda, dr Łukasz Przyborowski oraz Ich Promotora – dr Robert Bialik z IBB PAN –Effect of two distinct patches of Myriophyllum species on downstream turbulence in a natural river.
W artykule porównywano turbulencje przepływu w cieku naturalnym przed i za dwoma jednogatunkowymi zbiorowiskami zanurzonych roślin wodnych – wywłócznika skrętoległego i wywłócznika kłosowego.
Dużą popularnością cieszy się również artykuł Prof. Renaty Graf z UAM w Poznaniu: A multifaceted analysis of the relationship between daily temperature of river water and air.
Autorka, wykorzystując funkcję korelacji krzyżowej i przyczynowość Grangera skupiła się na badaniu zależności między dzienną temperaturą wody rzecznej a powietrzem przy użyciu wybranych metod estymacji, na przykładzie rzeki Noteci i jej dopływów. W badaniu ustalono relacje przyczynowo-skutkowe dla kierunków oddziaływania „woda-powietrze” i „powietrze-woda”, a wyniki mogą być wykorzystane do określenia jakości reżimów termicznych i do przewidywania temperatury wód rzecznych w warunkach zmieniającego się klimatu.
Jest też coś dla tych, którym bliższa jest fizyka twardej Ziemi – artykuł przeglądowy Modeling the earthquake occurrence with time-dependent processes: a brief review.
Piątka współautorów z Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach opisała w nim podstawowe modele procesów zmiennych w czasie, które można zastosować do prognozowania trzęsień ziemi.