Zmiany klimatyczne nie są kwestią odległej przyszłości, lecz już się dokonują – a jednym z ich przejawów są gwałtowne zjawiska, takie jak susze czy powodzie. Imponująca seria pomiarów (dane z 3738 wodowskazów w całej Europie z lat 1960-2010) stała się punktem wyjścia artykułu Changing climate both increases and decreases European river floods opublikowanego w czasopiśmie NATURE. Autorką z Instytutu Geofizyki PAN i jednocześnie jedynym autorem z Polski jest dr hab. Marzena Osuch, Prof. PAN.
Na jeszcze dłuższej serii pomiarów bazuje artykuł autorstwa dr Bartłomieja Luksa – A long-term dataset of climatic mass balance, snow conditions, and runoff in Svalbard (1957–2018). Klimat na Svalbardzie ulega intensywnym zmianom w porównaniu do średniej globalnej. Dane obserwacyjne, w tym ze stacji meteorologicznych na Svalbardzie wykorzystano do walidacji i kalibracji sprzężonego modelu bilansu energetyczno-podpowierzchniowego, zaś wyniki symulacji stanowią obszerny zestaw danych, przydatnych do różnych zastosowań, od modelowania odpływu po badania ekosystemów.
W podróż w odległą nawet o kilkaset milionów lat przeszłość, do mikro – a nawet „nano” świata i do północnych Włoch zabiera nas artykuł Lead oxide nanospheres in seismically deformed zircon grains autorstwa dr hab. Moniki Kusiak, omawiający nanoinkluzje tlenku ołowiu w cyrkonie w strefie Ivrea-Verbano, których tworzenie się przypisuje się metamorfizmowi wysokotemperaturowemu.