Podczas spotkania Dyrektorów jednostek tworzących Geo*8 European Earth Science Research Alliance, które odbyło się 25 listopada 2021 roku, prof. dr hab. inż. Beata Orlecka-Sikora została wybrana na nowego koordynatora Geo8, natomiast dr Alexander Rudloff (Sekretarz Generalny IUGG) został wybrany na sekretarza Geo8, z sekretariatem wykonawczym w GFZ German Research Centre for Geosciences.
Geo8 – European Earth Sciences Research Alliance jest to założony 4 września 2012 r. w Poczdamie sojusz ośmiu wiodących europejskich instytucji w dziedzinie nauk o Ziemi: British Geological Survey (BGS), Institute of Earth Sciences Jaume Almera (ICTJA/CSIC), Swiss Federal Institute of Technology (ETH Zürich), Geoplanet Earth and Planetary Research Centre of Polish Academy of Sciences: Instytut Geofizyki PAN, Instytut Nauk Geologicznych PAN, Instytut Oceanologii PAN, Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN, GFZ German Research Centre for Geosciences, Institute of Earth Physics of Paris (IPGP), Istituto Nazionale di Geofisica e Vulcanologia (INGV) and Utrecht University (UU).
Celem Geo8 jest wzmacnianie rozwoju nauk o Ziemi w Europie poprzez stworzenie sieci wymiany pomysłów i wiedzy specjalistycznej między głównymi partnerami, wykorzystanie wspólnej infrastruktury badawczej, łączenie interesów, w szczególności w zakresie europejskich ram badawczych i rozwoju innowacyjnych technologii. Sieć Geo8 wspiera organy administracji państwowej w kwestiach będących przedmiotem zainteresowania publicznego w naukach o Ziemi i środowisku, aktywnie uczestniczy w programie ramowym badań i innowacji Unii Europejskiej „Horyzont Europa 2030”, promuje edukację w zakresie nauk o Ziemi na poziomie ogólnoeuropejskim poprzez organizowanie warsztatów, wdrażanie wspólnych programów i sieci szkoleniowych, a także zapewnia partnerstwo ze służbami geologicznymi i agencjami środowiskowymi.
Wspólne inicjatywy GEO.8 obejmują współpracę z Astroparticle Physics European Consortium i Academia Europaea w zakresie synergii pomiędzy astrofizyką i naukami o Ziemi. GEO.8 wspólnie z innymi instytucjami naukowymi w Europie połączyły siły podczas fazy przygotowawczej FET „ExtremeEarth”, Programu Flagowego FET FETFLAG-01-2018 Komisji Europejskiej. W 2021 roku Geo8 było inicjatorem koncepcji cyfrowego bliźniaka geofizycznych ekstremalnych zagrożeń naturalnych oraz antropogenicznych, takich jak trzęsienia ziemi, tsunami, wulkany oraz wstrząsy sejsmiczne towarzyszące eksploatacji zasobów naturalnych oraz produkcji energii. Koncepcja cyfrowego bliźniaka Digital Twin DT-GEO została opracowana wspólnie przez konsorcjum 19 instytucji europejskich, w tym instytucje naukowe, centra komputerowe oraz instytucje rozwijające innowacyjne technologie. Wśród partnerów DT-GEO jest Instytut Geofizyki PAN oraz ACK Cyfronet AGH. Projekt rozpocznie się w pierwszym kwartale 2022 roku. Tak duże i ambitne przedsięwzięcia są możliwe dzięki wspólnym wysiłkom w zakresie rozwoju infrastruktury badawczej. Partnerzy Geo8 intensywnie angażują się w rozwój EPOS-ERIC: European Plate Observing System, który jest największym programem infrastrukturalnym w naukach o Ziemi w Europie. Obecnie opracowują w ramach rozszerzonego konsorcjum EPOS-SP strategię zrównoważonego rozwoju EPOS-ERIC. W 2021 roku w konsorcjum 52 instytucji europejskich opracowali projekt Geo-INQUIRE, który jest kluczem do wzmocnienia pozycji europejskich naukowców w naukach o Ziemi. Geo-INQUIRE zamierza radykalnie poprawić dostęp do danych FAIR (znajdowalnych, dostępnych, interoperacyjnych i wielokrotnego użytku) oraz laboratoriów najwyższej jakości w dziedzinie nauk o Ziemi. Propozycja zawiera również program dedykowanych szkoleń dla naukowców nowej generacji, którzy są w stanie w pełni wykorzystać potencjał infrastruktur badawczych oraz zaawansowanych danych, produktów i usług, do których Geo-INQUIRE zapewni dostęp. Geo-INQUIRE rozpocznie się w pierwszym kwartale 2022 roku.