Szanowni Państwo,
właśnie zakończyliśmy naszą pierwszą kadencję i miło mi poinformować, że w tym samym składzie kontynuujemy pracę w drugiej kadencji.
Ostatnie cztery lata były bardzo intensywne dla nas. Zmagaliśmy się z wieloma trudnościami, ale też wiele przedsięwzięć zakończyło się sukcesem. Zamykamy ten okres z satysfakcją osiągnięcia celów, które postawiliśmy sobie na początku naszej kadencji w 2015r. Najważniejszym celem było wprowadzenie strategii rozwoju Instytutu, która zagwarantuje Instytutowi wejście do grona najlepszych jednostek naukowych w Polsce. Osiągnęliśmy to, otrzymując w ostatniej ocenie jednostek naukowych najwyższą kategorię A+. Jesteśmy absolutnym liderem wśród polskich instytucji naukowych w naukach o Ziemi w pozyskiwaniu funduszy z Unii Europejskiej w ramach programu H2020; jesteśmy również jednym z 4 beneficjentów największego infrastrukturalnego projektu w Polsce POIR, o wartości ponad 60 mln zł.
Po raz pierwszy polska jednostka naukowa kieruje częścią strategicznej infrastruktury europejskiej EPOS-ERIC: Thematic Core Services Anthropogenic Hazards.
Efektywnie zrealizowaliśmy i sprawozdaliśmy program KNOW.
Mamy 2 szkoły doktorskie. Zmieniliśmy sposób zarządzania tematami statutowymi, przekazując środki do dyspozycji kierowników tematów. Zmodernizowaliśmy funkcjonowanie naszej stacji polarnej oraz rozpoczęliśmy proces rewitalizacji drugiej stacji polarnej.
Podpisaliśmy porozumienie z Geo-Australia jako pierwsza jednostka naukowa w Polsce, co zostało odnotowane na szczeblu ministerialnym. Przenieśliśmy nasze czasopismo Acta Geophysica na platformę Springera, zmieniając strategię funkcjonowania czasopisma widzimy wzrost wskaźnika wpływu z 0.7 w 2015r. do 1.0 w 2019r.
Utworzyliśmy nowy zakład naukowy – Zakład Obrazowania Geofizycznego. Powstał też dział zarządzania projektami, który od 2016 roku wspierał pracowników naukowych – łącznie ok. 90 złożonych wniosków projektowych.
Rozwinęliśmy też działalność komercyjną, prowadząc szereg projektów wdrożeniowych, w liczbach: 152 aplikacje, w tym 62 o zasięgu międzynarodowym, 3 wdrożenia, w tym jedno zagraniczne, na łączną kwotę prawie 2 mln PLN; prowadzimy projekty dla potrzeb planowanej w Polsce elektrowni atomowej oraz monitoring sejsmiczny dla potrzeb oceny zagrożenia sejsmicznego w Polsce, współpracujemy z partnerami przemysłowymi Skanska i KGHM. Zmodernizowaliśmy infrastrukturę w IGF, między innymi przeprowadziliśmy generalny remont 26 pokoi o łącznym koszcie 438 tys. zł, w 2019r. rozstrzygnięty został przetarg na remont kolejnych 15 pokoi na kwotę 261 tys. zł; odnowiliśmy ponad połowę naszej floty samochodowej.
Za wszystkie działania poprawiające jakość pracy w IGF otrzymaliśmy Logo Human Resources Excellence in Research.
W nowej kadencji czeka nas wiele nowych wyzwań. Kończy się obecny program finansowania badań naukowych i rozwojowych H2020, a jego następca Horyzont Europa stawia na cyfrową naukę, w tym przede wszystkim na sztuczną inteligencję, HPC, big data, tworzenie sieci partnerstw, na wyzwania społeczne w zakresie zmian klimatu i środowiska, efektywnej gospodarki zasobami i surowcami, na synergię obszarów polityki, na rozwój nauki z udziałem społeczeństwa i dla społeczeństwa, oraz na działania innowacyjne.
Przed nami też wyzwania płynące z wprowadzonej „Konstytucji dla nauki” oraz przygotowywanej nowej ustawy o PAN, której kształt ciągle nie jest znany a niewątpliwie wpłynie na nasze funkcjonowanie. Dlatego w tej kadencji stawiamy na zwiększenie efektywności naukowej, bo to zapewni nam utrzymanie naszej wysokiej pozycji w nauce. Naszą ambicją jest, aby nasz Instytut był globalnie uznaną instytucją naukową w obszarze nauk o Ziemi, w szczególności w zakresie geofizycznych zagrożeń antropogenicznych towarzyszących eksploatacji zasobów naturalnych, w zakresie zagrożeń naturalnych wywołanych zmianami klimatu, w zakresie oceny zmian klimatu i środowiska, aktywnie uczestniczącym w budowie wzrostu gospodarczego i zrównoważonego rozwoju kraju oraz bezpiecznej planety.
Planujemy wprowadzenie rozwiązań, które odciążą pracowników naukowych w zakresie prac administracyjnych, technicznych, popularyzatorskich oraz IT; zrównoważą podział obowiązków w zakładach naukowych; zwiększą elastyczność w podejmowaniu szerszych tematów badawczych; rozwiną umiejętności do podejmowania działań innowacyjnych; będziemy rozwijać szkoły doktorskie, stawiając na umiędzynarodowienie; będziemy też pracować nad wzmocnieniem kompetencji numerycznych w IGF, rozwijając współpracę z najlepszymi partnerami w dziedzinie IT; będziemy też stawiać na rozwijanie kompetencji koniecznych do aktywnego uczestnictwa w Horyzoncie Europa. Planujemy wprowadzenie systemów wspomagających zarządzanie administracyjno-finansowe oraz zarządzanie infrastrukturą badawczą Instytutu Geofizyki PAN, a także dalszy rozwój infrastruktury informatycznej Instytutu.
Bardzo ważnym celem jest uwłaszczenie działki, na której jest nasz budynek w Warszawie – działania trwają już 2 lata i chcemy jak najszybciej zakończyć ten proces dla naszej bezpiecznej przyszłości. To tylko część planów. Te i wszystkie kolejne mają dużą szansę na realizację z Państwa zaangażowaniem! Dziękujemy za dotychczasowe zaufanie i duże wsparcie.
Liczymy na Państwa w kolejnych czterech latach!
prof. dr hab. Beata Orlecka-Sikora