SŁOWO OD DYREKCJI: Powołanie Zespołu Programowego ds. strategii naukowej IGF

Odbiory działalności statutowej w 2020 roku przeprowadzone były w nowej formie. Zamiast zwyczajowych sprawozdań Zakładów Naukowych (powiązanie metodyczne) odbiory odbyły się wokół czterech obszarów tematycznych łączących naukowców z różnych Zakładów (powiązanie tematyczne). Identyfikacja tych czterech obszarów była dziełem wielu spotkań i rozmów Kierowników i Pracowników Zakładów Naukowych. Przegląd prowadzonych prac i plany naukowe na przyszłość w ramach obszarów tematycznych ukształtowały się dzięki zaangażowaniu kilku osób, które podjęły się moderowania i podsumowania prowadzonych dyskusji. 

Pomimo trudności i ograniczeń spotkań online wynikających z obecnej pandemii, odbiory w nowej formie zostały dobrze przyjęte, zarówno przez naukowców jak i członków Międzynarodowej Rady Doradczej IGF. Jak często podkreślano, zebranie poszczególnych aktywności, możliwości i osiągnięć w zdefiniowanych obszarach tematycznych uwidacznia duży potencjał IGF. Z pewnością wpłynie to na promocję Instytutu, pozwoli nawiązać współpracę z najlepszymi ośrodkami naukowymi, jak i pozyskać fundusze na badania. Jednak największą korzyścią wynikającą z tych zmian było zachęcenie wszystkich naukowców do bezpośredniej dyskusji. Jestem przekonany, że otwarta dyskusja pomiędzy naukowcami ze wszystkich Zakładów na temat ciekawych i ważnych problemów badawczych, wymiana doświadczeń, dyskusja o zasobach aparaturowych i infrastrukturalnych, przyczyni się do dalszego wzmocnienia Instytutu.

Aby dalej rozwijać tę nową koncepcję organizacji badań naukowych w Instytucie Dyrektor IGF powołała Decyzją nr 17 z dnia 1.09.2020r. Zespół Programowy ds. strategii naukowej IGF. W skład Zespołu wchodzą osoby, które aktywnie organizowały spotkania przed odbiorami 2020, i które wyraziły gotowość do podjęcia kolejnych działań na rzecz realizacji koncepcji. Przewodniczącym Zespołu został Zastępca Dyrektora ds. naukowych.

Głównym celem pracy Zespołu jest organizacja i moderacja komunikacji w tematycznych obszarach badawczych, utrzymanie przepływu informacji o bieżącej działalności w poszczególnych Zakładach oraz o najważniejszych problemach/pytaniach badawczych, dyskusja o możliwych wspólnych przedsięwzięciach naukowych, które w czasie kilku miesięcy przełożą się na spisaną strategię naukową IGF PAN na lata 2020-2025.  

Dodatkowo Zespół ma doradzać Dyrektorowi IGF w kwestiach efektywnej komunikacji pomiędzy pracownikami IGF oraz partnerami społeczno-gospodarczymi, identyfikować działalności IGF (naukowe, infrastrukturalne, usługowe) ważne dla społeczeństwa i innych instytucji zewnętrznych, oraz uczestniczyć w rozwoju i aktualizacji strategii naukowej. Elementy te, wraz z  wysoką jakością badań naukowych, są najlepszym środkiem do zapewnienia długofalowej stabilności naszego wspólnego miejsca pracy.

Obszary tematyczne IGF:

(1) Anthropogenic and natural geohazard & environmental anthropopresion,

(2) Geosystem processes,

(3) Earth structure & georesources,

(4) Climate change & polar regions

Skład Zespołu:

1. Dr hab. Mariusz Majdański – Przewodniczący Zespołu

2. Dr hab. Krzysztof Kochanek – Obszar 1

3. Prof. dr hab. inż. Stanisław Lasocki – Obszar 1

4. Prof. dr hab. Marek Lewandowski – Obszar 2

5. Dr hab. Krzysztof Mizerski – Obszar 2

6. Dr hab. Michael Nones – Obszar 2

7. Dr hab. Aleksander Pietruczuk – Obszar 2

8. Dr hab. Michał Malinowski – Obszar 3

9. Dr hab. Rafał Szaniawski – Obszar 3

10. Dr hab. Mateusz Moskalik – Obszar 4

11. Dr hab. Marzena Osuch – Obszar 4

12. Prof. Dr hab. Renata Romanowicz – Obszar 4

Posted on