Międzynarodowe Publikacje IGF PAN

Promocja zagraniczna (NAWA) – ukierunkowanie aktywności publikacyjnej autorów na najlepsze wysoko punktowane czasopisma, w prestiżowych wydawnictwach cieszących się międzynarodową renomą umieszczonych w bazach Scopus i Web of Science.

Dzięki rozległemu obszarowi prowadzonych badań, posiadaniu licznych obserwatoriów oraz uczestnictwu w licznych projektach naukowych pracownicy Instytutu według dostępnych statystyk w okresie od 2015 do chwili obecnej opublikowali łącznie aż 392 artykułów naukowych oraz liczne inne rodzaje publikacji, łącznie 466 publikacji. Zróżnicowanie prowadzonych badań naukowych powoduje, iż powstające w Instytucie artykuły są publikowane w kilku tematycznie odmiennych grupach czasopism. Projekt umożliwi pokrycie kosztów związanych z publikacją artykułów:

->w czasopismach będących prestiżowymi czasopismami zagranicznymi umieszczonymi w bazach: Scopus, Web of Science

-> w recenzowanych materiałach z konferencji międzynarodowych indeksowanych w ww. bazach

oraz jednocześnie znajdować się w wykazie czasopism punktowanych publikowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (100 punktów lub więcej). Artykuły, które zostaną zaakceptowane do druku w czasopismach spełniających powyższe kryteria uzyskają możliwość pokrycia wszystkich kosztów związanych z tą publikacją w formacie Open access w danym czasopiśmie, w tym ewentualnych korekt.

Szczegółowe informacje zostaną wkrótce przekazane m.in. Kierownikom Zakładów.

Posted on

DIALOG

Po raz pierwszy udało się nam pozyskać finansowanie w ramach programu DIALOG – “Doskonałość naukowa”

Pozytywny odbiór społeczny nauki w polskim społeczeństwie na przykładzie wielowątkowych, interdyscyplinarnych badań polarnych to cel przyświecający wszystkim działaniom projektowym, które pozwolą dotrzeć do zróżnicowanych grup wiekowych w całej Polsce w ramach oferty edukacji pozaformalnej (webinaria prowadzone przez naukowców,
wykłady otwarte, wykłady dla Uniwersytetów 3 wieku i warsztaty dla uniwersytetów dziecięcych) oraz nieformalnej (seria filmów na youtube ‘(Ant)Arktyka BEZ TAJEMNIC’, eventy terenowe, 3D mapping polarny na Pałacu w Wilanowie, portal z artykułami popularnonaukowymi i
materiałami “Rodzinne laboratorium”, aplikacja mobilna).

Z kolei aktywizujący i angażujący Konkurs Polarny z atrakcyjną nagrodą – udziałem w ekspedycji naukowej na Spitsbergen/letnim obozem naukowym (w zależności od wieku uczestników), przyczyni się do popularyzacji wyboru naukowej ścieżki kariery, szczególnie w obszarze nauk o Ziemi.

Posted on

INTERACT III

INTERACT (International Network for Terrestrial Research and Monitoring in the Arctic)

Polska Stacja Polarna Hornsund zaoferuje w ramach projektu dostęp bezpośredni (TRANSNATIONAL ACCESS) i zdalny (REMOTE ACCESS) do swojej infrastruktury i zasobów.

INTERACT III zapewnia kompleksową koordynację 64 partnerów i 86 stacji badawczych. Menadżerowie współpracują opracowują najlepsze praktyki, w zakresie badań, monitoringu, zarządzania itp. INTERACT III opiera się na
ponadnarodowym programie dostępu do infrastruktury, który do tej pory umożliwił 900 naukowcom prowadzenie badań w Arktyce, a jednocześnie minimalizują nieuchronnie negatywny wpływ działalności człowieka na środowisko poprzez udoskonalanie zdalnego i wirtualnego
dostępu do tego regionu. Instytut Geofizyki PAN zaproponował ciekawe rozwiązania edukacyjne – lekcje i materiały dla uczniów i nauczycieli.

Posted on

Słowo od Dyrekcji

Szanowni Państwo,

właśnie zakończyliśmy naszą pierwszą kadencję i miło mi poinformować, że w tym samym składzie kontynuujemy pracę w drugiej kadencji.

Ostatnie cztery lata były bardzo intensywne dla nas. Zmagaliśmy się z wieloma trudnościami, ale też wiele przedsięwzięć zakończyło się sukcesem. Zamykamy ten okres z satysfakcją osiągnięcia celów, które postawiliśmy sobie na początku naszej kadencji w 2015r. Najważniejszym celem było wprowadzenie strategii rozwoju Instytutu, która zagwarantuje Instytutowi wejście do grona najlepszych jednostek naukowych w Polsce. Osiągnęliśmy to, otrzymując w ostatniej ocenie jednostek naukowych najwyższą kategorię A+. Jesteśmy absolutnym liderem wśród polskich instytucji naukowych w naukach o Ziemi w pozyskiwaniu funduszy z Unii Europejskiej w ramach programu H2020; jesteśmy również jednym z 4 beneficjentów największego infrastrukturalnego projektu w Polsce POIR, o wartości ponad 60 mln zł.

Po raz pierwszy polska jednostka naukowa kieruje częścią strategicznej infrastruktury europejskiej EPOS-ERIC: Thematic Core Services Anthropogenic Hazards.

Efektywnie zrealizowaliśmy i sprawozdaliśmy program KNOW.

Mamy 2 szkoły doktorskie. Zmieniliśmy sposób zarządzania tematami statutowymi, przekazując środki do dyspozycji kierowników tematów. Zmodernizowaliśmy funkcjonowanie naszej stacji polarnej oraz rozpoczęliśmy proces rewitalizacji drugiej stacji polarnej.

Podpisaliśmy porozumienie z Geo-Australia jako pierwsza jednostka naukowa w Polsce, co zostało odnotowane na szczeblu ministerialnym. Przenieśliśmy nasze czasopismo Acta Geophysica na platformę Springera, zmieniając strategię funkcjonowania czasopisma widzimy wzrost wskaźnika wpływu z 0.7 w 2015r. do 1.0 w 2019r.

Utworzyliśmy nowy zakład naukowy  – Zakład Obrazowania Geofizycznego. Powstał też dział zarządzania projektami, który od 2016 roku wspierał pracowników naukowych – łącznie ok. 90 złożonych wniosków projektowych.

Rozwinęliśmy też działalność komercyjną, prowadząc szereg projektów wdrożeniowych, w liczbach: 152 aplikacje, w tym 62 o zasięgu międzynarodowym, 3 wdrożenia, w tym jedno zagraniczne, na łączną kwotę prawie 2 mln PLN; prowadzimy projekty dla potrzeb planowanej w Polsce elektrowni atomowej oraz monitoring sejsmiczny dla potrzeb oceny zagrożenia sejsmicznego w Polsce, współpracujemy z partnerami przemysłowymi Skanska i KGHM. Zmodernizowaliśmy infrastrukturę w IGF, między innymi przeprowadziliśmy generalny remont 26 pokoi o łącznym koszcie 438 tys. zł, w 2019r. rozstrzygnięty został przetarg na remont kolejnych 15 pokoi na kwotę 261 tys. zł; odnowiliśmy ponad połowę naszej floty samochodowej.

Za wszystkie działania poprawiające jakość pracy w IGF otrzymaliśmy Logo Human Resources Excellence in Research.

W nowej kadencji czeka nas wiele nowych wyzwań. Kończy się obecny program finansowania badań naukowych i rozwojowych H2020, a jego następca Horyzont Europa stawia na cyfrową naukę, w tym przede wszystkim na sztuczną inteligencję, HPC, big data, tworzenie sieci partnerstw, na wyzwania społeczne w zakresie zmian klimatu i środowiska, efektywnej gospodarki zasobami i surowcami, na synergię obszarów polityki, na rozwój nauki z udziałem społeczeństwa i dla społeczeństwa, oraz na działania innowacyjne.

Przed nami też wyzwania płynące z wprowadzonej „Konstytucji dla nauki” oraz przygotowywanej nowej ustawy o PAN, której kształt ciągle nie jest znany a niewątpliwie wpłynie na nasze funkcjonowanie. Dlatego w tej kadencji stawiamy na zwiększenie efektywności naukowej, bo to zapewni nam utrzymanie naszej wysokiej pozycji w nauce. Naszą ambicją jest, aby nasz Instytut był globalnie uznaną instytucją naukową w obszarze nauk o Ziemi, w szczególności w zakresie geofizycznych zagrożeń antropogenicznych towarzyszących eksploatacji zasobów naturalnych, w zakresie zagrożeń naturalnych wywołanych zmianami klimatu, w zakresie oceny zmian klimatu i środowiska, aktywnie uczestniczącym w budowie wzrostu gospodarczego i zrównoważonego rozwoju kraju oraz bezpiecznej planety.

Planujemy wprowadzenie rozwiązań, które odciążą pracowników naukowych w zakresie prac administracyjnych, technicznych, popularyzatorskich oraz IT; zrównoważą podział obowiązków w zakładach naukowych; zwiększą elastyczność w podejmowaniu szerszych tematów badawczych; rozwiną umiejętności do podejmowania działań innowacyjnych; będziemy rozwijać szkoły doktorskie, stawiając na umiędzynarodowienie; będziemy też pracować nad wzmocnieniem kompetencji numerycznych w IGF, rozwijając współpracę z najlepszymi partnerami w dziedzinie IT; będziemy też stawiać na rozwijanie kompetencji koniecznych do aktywnego uczestnictwa w Horyzoncie Europa. Planujemy wprowadzenie systemów wspomagających zarządzanie administracyjno-finansowe oraz zarządzanie infrastrukturą badawczą Instytutu Geofizyki PAN, a także dalszy rozwój infrastruktury informatycznej Instytutu.

Bardzo ważnym celem jest uwłaszczenie działki, na której jest nasz budynek w Warszawie – działania trwają już 2 lata i chcemy jak najszybciej zakończyć ten proces dla naszej bezpiecznej przyszłości. To tylko część planów. Te i wszystkie kolejne mają dużą szansę na realizację z Państwa zaangażowaniem! Dziękujemy za dotychczasowe zaufanie i duże wsparcie.

Liczymy na Państwa w kolejnych czterech latach!

prof. dr hab. Beata Orlecka-Sikora

Posted on

Acta Geophysica – sierpień 2019

Do czego mogą posłużyć archiwalne zdjęcia lotnicze? Naukowcy z Politechniki Świętokrzyskiej i Instytutu Ochrony Przyrody wykorzystali wybrane zestawy zdjęć lotniczych z lat 1964–1994 wraz z najnowszymi ortofotografiami do odtworzenia zmian pionowego położenia dna koryta rzeki Czarny Dunajec w Karpatach (Photogrammetric reconstruction of changes in vertical river position using archival aerial photos: case study of the Czarny Dunajec River, Polish Carpathians).

Artykuł Assessment of chosen GRACE-related gravity models based on the GOCE satellite precise science orbit autorstwa Andrzeja Bobojć z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego związany jest z wykorzystaniem rezultatów misji grawitacyjnych: amerykańsko-niemieckiej misji GRACE (Gravity Recovery And Climate Experiment) oraz europejskiej misji GOCE (Gravity Field and Steady – State  Ocean Circulation Explorer).

W najpopularniejszej trójce znalazła się też publikacja z Chin, Investigation of acoustic emission response and fracture morphology of rock hydraulic fracturing under true triaxial stress, poświęcona technice szczelinowania hydraulicznego do eksploatacji zasobów węglowodorów. Aby zbadać mechanizm inicjacji i propagacji pęknięć związanych z tym procesem, wykorzystano trójosiowe urządzenie szczelinujące w połączeniu z systemem emisji akustycznej (AE).

Posted on

PROM

PROM – Międzynarodowa wymiana stypendialna doktorantów i kadry akademickiej. Celem tego programu jest doskonalenie kompetencji doktorantów i kadry akademickiej z Polski i z zagranicy, poprzez stypendia na sfinansowanie kosztów związanych z uczestnictwem w krótkich formach kształcenia (trwających od 5 do 30 dni) o międzynarodowym charakterze. Instytut otrzymał pozytywną decyzję w dniu 29.08.2019 r. i obecnie jesteśmy w trakcie podpisywania umowy grantowej.

Regulacje wymagane przez niniejszy projekt wymagają  przeprowadzenia otwartego konkursu dla osób chcących uzyskać niniejsze stypendium. W związku z powyższym po podpisaniu umowy zostaną powołane komisje konkursowe, następnie zostanie ogłoszony na stronie Instytutu konkurs, którego laureaci otrzymają dofinansowanie. Informacja o konkursie rozesłana zostanie poprzez ogłoszenia droga e-mailową oraz zostanie umieszczona na stronie internetowej.

Zachęcamy do śledzenia komunikatów na stronie internetowej oraz do udziału w niniejszym konkursie.


Posted on

Możliwości pozyskania finansowania

Belgia (Université Libre de Bruxelles) – stypendium post-doc (doktorat lub odpowiednie dośw. badawcze), każda dziedzina ; Termin: 1 października 2019

Dowolny kraj w Europie – ERC Starting Grant dla naukowców 2- 7 lat po doktoracie w dowolnej dziedzinie nauki; Termin: 16 października 2019

USA – stypendia Fundacji Kościuszkowskiej dla doktorantów i osób po doktoracie; termin: 31 października 2019

Niemcy – stypendia Fundacji Humboldta dla naukowców każdej dziedziny: stypendia do 4 lat po doktoracie oraz stypendia do 12 lat po doktoracie Termin: aplikacje przyjmowane non-stop

Turcja – stypendia na badania, wykłady, konferencje dla naukowców po doktoracie lub z 5-letnim dośw. w prowadzeniu badań; Termin: aplikacje przyjmowane non-stop

Brazylia (São Paulo) – Visiting Researcher Program po doktoracie; Termin: aplikacje przyjmowane non-stop

Posted on

Najnowsze publikacje naukowców z IGF PAN

Zmiany klimatyczne nie są kwestią odległej przyszłości, lecz już się dokonują  – a jednym z ich przejawów są gwałtowne zjawiska, takie jak susze czy powodzie. Imponująca seria pomiarów (dane z 3738 wodowskazów w całej Europie z lat 1960-2010) stała się punktem wyjścia artykułu Changing climate both increases and decreases European river floods opublikowanego w czasopiśmie NATURE. Autorką z Instytutu Geofizyki PAN i jednocześnie jedynym autorem z Polski jest dr hab. Marzena Osuch, Prof. PAN.

Na jeszcze dłuższej serii pomiarów bazuje artykuł autorstwa dr Bartłomieja Luksa – A long-term dataset of climatic mass balance, snow conditions, and runoff in Svalbard (1957–2018). Klimat na Svalbardzie ulega intensywnym zmianom w porównaniu do średniej globalnej. Dane obserwacyjne, w tym ze stacji meteorologicznych na Svalbardzie wykorzystano do walidacji i kalibracji sprzężonego modelu bilansu energetyczno-podpowierzchniowego, zaś wyniki symulacji stanowią obszerny zestaw danych, przydatnych do różnych zastosowań, od modelowania odpływu po badania ekosystemów.

W podróż w  odległą nawet o kilkaset milionów lat przeszłość, do mikro – a nawet „nano” świata i do północnych Włoch zabiera nas artykuł Lead oxide nanospheres in seismically deformed zircon grains autorstwa dr hab. Moniki Kusiak, omawiający nanoinkluzje tlenku ołowiu w cyrkonie w strefie Ivrea-Verbano, których tworzenie się przypisuje się metamorfizmowi wysokotemperaturowemu.

Posted on