Acta Geophysica: szczególnie polecane artykuły

Target-oriented reverse time migration in transverse isotropy media

Migracja w czasie odwrotnym (RTM) to wysoce precyzyjna metoda obrazowania złożonych struktur. Jednak bez uwzględnienia anizotropii sejsmicznej podpowierzchni, RTM wykorzystujący anizotropowe dane sejsmiczne może generować rozmyte obrazy struktury z nieprawidłowymi pozycjami. Autorzy artykułu opracowują ukierunkowany RTM w ośrodkach izotropii poprzecznej (TO-TIRTM). Zamiast klasycznej RTM, nowa metoda wyodrębnia pola fal, które przenoszą relatywnie więcej informacji o celu eksploracji do struktury obrazu.

Monitoring forest landcover changes in the Eastern Sundarban of Bangladesh

Badanie opisane w tym artykule ma na celu oszacowanie powierzchniowego zasięgu lasów namorzynowych we wschodnim Sundarban Bangladeszu w latach 1989-2019 w celu zrozumienia dynamiki namorzyn w ciągu ostatnich 30 lat.

Deep learning for ionospheric TEC forecasting at mid-latitude stations in Turkey

Jonosfera Ziemi jest ważnym medium w nawigacji, komunikacji i transmisji fal radiowych. Niewystarczające postępy technologiczne nie pozwalają na wystarczającą realizację systemów monitorowania jonosfery na całym świecie, a większość badań nadal ogranicza się do badań lokalnych w niektórych częściach świata. Jednak nowe metody opracowane w dziedzinie prognozowania i obliczania przyczyniają się do rozwiązania tych problemów. Jedną z opracowanych metod jest metoda głębokiego uczenia (DLM) oparta na sztucznych sieciach neuronowych, która stała się ostatnio szeroko rozpowszechniona w wielu obszarach i ma na celu prognozowanie zmian jonosferycznych GPS-TEC z DLM.

Simulation of the MW = 7.9 Gulf of Alaska earthquake on January 23, 2018, by the stochastic finite fault model

Opierając się na założeniu o skończonych rozmiarach struktury uskoku aktywnego sejsmicznie mającego potencjał do wygenerowania przyszłego dużego trzęsienia ziemi, zaproponowano użycie równań empirycznych do określenia długości i szerokości płaszczyzny uskokowej, momentu sejsmicznego i rozkładu poślizgu na tej płaszczyźnie oraz wykorzystanie stochastycznego modelu uskoku do przewidywania przyszłych dużych trzęsień ziemi.

Application of electrical resistivity tomography for imaging seawater intrusion in a coastal aquifer

Po wcześniejszych badaniach geoelektrycznych rozpoczętych w 2009 r. w celu wytyczenia i scharakteryzowania intruzji wody morskiej w słodkowodnej warstwie wodonośnej wieku sarmackiego (późnego środkowego miocenu), w 2019 r. przeprowadzono badanie obrazowania podpowierzchniowego za pomocą elektrooporowej tomografii 2-D (ERT), na obrzeżach kurortu Vama Veche – na południowym wybrzeżu rumuńskiego Morza Czarnego.

Posted on