HR Excellence in Research

W listopadzie br. odbyła się seria spotkań informacyjnych z poszczególnymi Zakładami naukowymi, mających na celu zwiększenie świadomości uczestników w zakresie procedury HRS4R i przyznanego Instytutowi odznaczenia Logo HR. Spotkania prowadzone były przez trzech przedstawicieli Grupy Roboczej ds. Logo HR: mgr Roksanę Chmielowską, mgr Izabelę Nowaczyńską oraz dr. Piotra Klejmenta.

By jak najlepiej poznać potrzeby pracowników naukowych i doktorantów i zdiagnozować luki występujące w ramach 40 zasad Europejskiej Karty Naukowca i Kodeksu postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych, w dn. 10-21 listopada w IGF PAN przeprowadzona została ankieta dotycząca istotności i stopnia wdrożenia w IGF PAN zasad Karty i Kodeksu. Wyniki ankiety możliwe do pobrania tutaj:

Wyniki ankiety

Szersza analiza przeprowadzonych badań ankietowych dostępna będzie w zaktualizowanej strategii HR IGF PAN w styczniu 2022 r.

Więcej informacji o procedurze HRS4R i procesie implementacji Logo HR w IGF PAN dostępnych jest w nowej zakładce: HR Excellence in Research na stronie internetowej Instytutu.

Czym jest Logo HR?

HR Excellence in Research stanowi część strategii Human Resources Strategy for Researchers (HRS4R), która ma na celu zwiększać atrakcyjność warunków pracy, a poprzez to liczbę pracowników naukowych w Unii Europejskiej. 

Instytut wyróżniony został przez Komisję Europejską logo HR Excellence in Research w czerwcu 2016 r., po spełnieniu szeregu wymagań formalnych i złożeniu stosownych dokumentów.  

Logo HR przyznawane jest instytucjom popierającym, jak i w praktyce stosującym zasady zawarte w „Europejskiej Karcie Naukowca” oraz „Kodeksie postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych”. Dokumenty te zostały wydane w 2005 r. jako zalecenie Komisji Europejskiej adresowane do naukowców, pracodawców oraz podmiotów finansujących badania, działających w sektorze publicznym i prywatnym.

•       Europejska Karta Naukowca opisuje prawa i obowiązki, jakim podlegają zarówno naukowcy, jak i instytucje ich zatrudniające oraz organizacje zapewniające finansowanie badań naukowych.

•       Kodeks Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych opisuje zasady rekrutacji naukowców, których instytucje-pracodawcy powinny przestrzegać, zapewniając równe traktowanie pracowników naukowych w Europie.

Więcej o strategii HRS4R na stronie Euraxess: https://euraxess.ec.europa.eu/jobs/hrs4r.

Posted on