Zmiana Regulaminu Premiowania

Szanowni Państwo,

W sierpniu 2019 roku, po opublikowaniu przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nowego wykazu czasopism, zaktualizowano zasady przyznawania premii za publikacje w IGF PAN.

Nowy regulamin premiował artykuły, które publikowane były w najwyżej punktowanych czasopismach, tj. za 100, 140 i 200 punktów. Każdemu autorowi przysługiwała premia tylko raz w roku za wybrany artykuł lub jego fragment w przypadku prac wieloautorskich.

Od stycznia 2021 r. zasady premiowania zostaną w niewielkim stopniu zmodyfikowane. Osoba wnioskująca o premię będzie musiała określić procentowo swój wkład w przygotowanie artykułu. Premie za publikacje będę przyznawane do chwili uzyskania przez pracownika 100% wkładu w opracowanie publikacji w danym roku. Nadal nagradzane będą wyłącznie artykuły opublikowane w najwyżej punktowanych czasopismach.

Powyższe zmiany mają podkreślić długofalową politykę publikacyjną IGF PAN. Jej głównym celem jest zachęcenie wszystkich pracowników do regularnego publikowania w dobrych czasopismach, z dużym wkładem autorskim. Jak Państwo widzą, premia nie odnosi się do „slotów”, które są ministerialnym sposobem ewaluacji jednostek naukowych. Zadaniem naukowców nie jest „zapełnianie slotów”, a rozwiązywanie ważnych problemów, jak również przekazywanie swoich wyników w postaci dobrych publikacji. Premia publikacyjna nie ma być wynagrodzeniem za każdą publikację, ale zachęcać do sięgania do bardziej wpływowych wydawnictw. Długoterminowo, mniejsza liczba dobrych prac o dużym wkładzie przełoży się zarówno na rozpoznawalność autorów, jak i całego Instytutu. Jako Instytut broniący kategorii A+ musimy mieć wyższe standardy niż tylko ministerialne sloty.

Mam nadzieję, że w Nowym Roku będziemy w stanie wrócić do normalnego trybu pracy, co przełoży się na jeszcze lepsze wyniki publikacyjne nas wszystkich.

Zastępca Dyrektora ds. Naukowych, dr hab. Mariusz Majdański, prof. PAN

Posted on

Pomorskie łupki i nowa metoda badania własności skał

Artykuły młodych naukowców w prestiżowych czasopismach cieszą szczególnie, zwłaszcza w czasopiśmie takim jak IEEE Transactions on Geoscience and Remote Sensing (TGRS), gdzie publikuje się artykuły techniczne dotyczące „nowych i znaczących badań”.

Artykuł „Direct Geostatistical Seismic Amplitude Versus Angle Inversion for Shale Rock Properties” autorstwa Marty Cyz z Zakładu Obrazowania Geofizycznego opisuje nowo opracowaną metodę obliczania wolumenów własności skalnych poprzez bezpośrednie odwrócenie danych sejsmicznych. „Ma to fundamentalne znaczenie, ponieważ obliczenia takie zazwyczaj prowadzone są w dwóch krokach, gdzie w pierwszym uzyskuje się modele rozkładu właściwości sprężystych z danych sejsmicznych, a dopiero w drugim oblicza modele własności skalnych” – mówi autorka. Takie podejście jest nie tylko czasochłonne, ale może również prowadzić do zaburzeń wyników, gdyż niepewności związane z inwersją sejsmiczną mogą nie propagować się w całym procesie geomodelowania.

Dodatkowo, zaproponowana metoda wykorzystuje inwersję geostatystyczną, która pozwala na dostarczenie wysokorozdzielczych modeli i pozwala na rozpoznanie utworów cienkowarstwowych. Metoda została przetestowana do rozpoznania własności skalnych (kruchości, zawartości materii organicznej i porowatości) łupków z rejonu Pomorza. „Zaskoczyło mnie, że założenie prostego modelu skały łupkowej i zastosowanie inwersji geostatystycznej pozwala na otrzymanie dobrej jakości modeli wyjściowych” – podsumowuje Marta Cyz. Praca ta jest efektem współpracy z dr. Leonardo Azevedo z Uniwersytetu w Lizbonie i może być z łatwością wykorzystana do rozpoznania innych własności skalnych i rodzajów skał niż tylko te, które są przedstawione w artykule.

Posted on

Acta Geophysica: szczególnie polecane artykuły z grudniowego wydania

SOLID EARTH SCIENCES

Lithospheric mantle anisotropy from local events beneath the Sunda–Banda arc transition and its geodynamic implications

Łuk wyspowy Sunda Banda (Indonezja) jest złożonym układem tektonicznym obejmującym interakcję strefy subdukcji i strefy kolizji. Autorzy przeprowadzili analizę rozszczepienia fali poprzecznej w celu scharakteryzowania anizotropii sejsmicznej płaszcza litosferycznego, aby pogłębić wiedzę na temat deformacji litosfery w tym miejscu.

APPLIED GEOPHYSICS

Complex lithology prediction using mean impact value, particle swarm optimization, and probabilistic neural network techniques

Prognozowanie litologiczne ma fundamentalne znaczenie, dostarcza bowiem kluczowych danych dla niektórych podstawowych prac geologicznych, nastręcza jednak różnych trudności. Z pomocą przychodzą PNN (probabilistyczne sieci neuronowe), jednak i te nie są wolne od ograniczeń, związanych z próbkami uczącymi oraz rozkładem gęstości prawdopodobieństwa.

Autorzy proponują nową metodę prognozowania (MIV – PSO – PNN), zweryfikowaną na danych eksperymentalnych i wykazują, że jest ona w stanie przewidzieć złożoną litologię.

HYDROLOGY

Sea level prediction using climatic variables: a comparative study of SVM and hybrid wavelet SVM approaches

Autorzy artykułu koncentrują się głównie na identyfikacji zmiennych klimatycznych wpływających na poziom morza i prognozowanie poziomu morza. Do identyfikacji zmiennych wykorzystano analizę korelacji i diagramy koherencji falek, a do przewidywania poziomu morza wykorzystano techniki maszyn wektorów nośnych (SVM) i hybrydowych maszyn wektorów nośnych (WSVM).

ATMOSPHERIC AND SPACE SCIENCES

Space and time variability of meteorological drought in Syria

Opisane badanie ocenia charakterystykę przestrzenną i czasową (np. częstotliwość, intensywność, zasięg przestrzenny) suszy meteorologicznej w Syrii na podstawie danych dotyczących opadów deszczu z 36 mierników deszczu w latach 1990 – 2010.

Posted on

Sukcesy naszych młodych naukowców – 4 nowe projekty PRELUDIUM

Młodzi naukowcy z IGF PAN są autorami aż 4 z 12 projektów badawczych, które uzyskały finansowanie w ramach konkursu NCN PRELUDIUM19 na projekty badawcze realizowane przez osoby rozpoczynające karierę naukową nieposiadające stopnia naukowego doktora (panel ST10 – Nauki o Ziemi).  Gratulujemy sukcesu Ariannie Varrani, Beacie Latos, Julianowi Podgórskiemu i Arturowi Marciniakowi!   


Ekstrema pogodowe: powodzie i susze. W jaki sposób wielkoskalowa cyrkulacja atmosferyczna oraz para wodna nad Wschodnim Oceanem Indyjskim ze sobą oddziałują?
mgr Beata Latos

Celem projektu jest pogłębienie zrozumienia mechanizmów towarzyszących ekstremalnym zagrożeniom pogodowym. Projekt skupia się na oddziaływaniu pomiędzy zawartością pary wodnej nad Wschodnim Oceanem Indyjskim a systemami burzowymi zorganizowanymi w fale tropikalne.

Badania laboratoryjne nad uruchomieniem mikroplastików w przepływach w kanale otwartym mgr Arianna Varrani

Projekt koncentruje się na badaniu transportu mikroplastików w rzekach, w tym m.in. jakie są początkowe warunki ruchu mikroplastików w odniesieniu do warunków hydraulicznych; w jaki sposób różne rodzaje rumowiska dennego wpływają na warunki graniczne ruchu mikroplastików; czy zawartość cząstek mikroplastikowych w rumowisku wpływa na warunki graniczne ich ruchu.

Czynniki antropogeniczne wpływające na wyzwalanie osuwisk w środowisku zmodyfikowanym w wyniku zmian klimatu – badania geofizycznemgr Artur Marciniak

Projekt zakłada wykorzystanie metod geofizycznych do zaobserwowania i wyjaśnienia zjawisk związanych z osuwiskami na stokach narciarskich – które można uznać za “naturalne laboratoria”.

Badanie zmian hydrologii powierzchniowej lodowca górskiego przy pomocy wysokorozdzielczych zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz uczenia maszynowego mgr Julian Podgórski

Celem projektu jest opis hydrologii powierzchniowej lodowca Universidad, położonego w Andach, w środkowym Chile. Przy użyciu zdjęć lotniczych i satelitarnych zostaną stworzone mapy rozkładu rodzajów powierzchni (facji lodowych i śnieżnych) i sieci drenażu.

Posted on