Kierujemy międzynarodowym konsorcjum dedykowanym badaniu sejsmiczności antropogenicznej!

Geofizyczne zagrożenia związane z eksploatacją zasobów naturalnych Ziemi, w tym zagrożenia sejsmiczne, odgrywają ogromną i stale rosnącą rolę społeczno-ekonomiczną w Polsce i na całym świecie. Wychodząc naprzeciw temu wyzwaniu, jednostki naukowe z 16. Krajów Europy, kierowane przez Instytut Geofizyki PAN, skonsolidowały swoje prace w ramach EPOS (European Plate Observing System), a ich unikalny charakter prac podkreśliło utworzenie dedykowanego pakietu WP14 Thematic Core Services Athtropogenic Hazards (TCS AH) w ramach fazy implementacyjnej projektu EPOS (EPOS-IP).

Kolejnym krokiem rozwoju tej społeczności jest powołanie międzynarodowego konsorcjum Thematic Core Service Anthropogenic Hazards Consortium, które pozostaje otwarte na nowych członków ze świata nauki oraz przemysłu. Spotkanie inaugurujące prace konsorcjum odbyło się 8 maja 2019 w Pizie, w zabytkowych murach Palazzo del Consiglio dei Dodici, czyli Pałacu Rady Dwunastu Rycerzy Zakonu Św. Stefana. W spotkaniu, obok Instytutu Geofizyki PAN,  udział wzięli przedstawiciele prestiżowych europejskich instytucji naukowych, m.in. CNRS, INERIS, INGV, LTU, University of Oulu, GIG, GFZ, University of Keele, ACC-AGH, a także reprezentanci przemysłu, w tym m.in. PGG S.A.

Spotkanie  konsorcjum poprzedziło spotkanie podsumowujące prace WP14 TCS AH w ramach projektu EPOS IP finansowanego przez KE, kierowanego przez dr hab. inż. Beatę Orlecką-Sikorę, prof. PAN.

Po spotkaniu Konsorcjum, 9 maja, odbyły się warsztaty poświęcone sejsmiczności antropogenicznej, zorganizowane przez Istituto Nazionale di Geofisica e Vulcanologia. Prelegentami podczas warsztatów z ramienia IGF PAN byli dr hab. inż. Beata Orlecka-Sikora, prof. PAN oraz dr hab. Grzegorz Lizurek. Przeprowadzono je w 2 sesjach:

  • sesja 1 poświęcona była epizodom dostępnym na platformie IS-EPOS
  • sesja 2 dedykowana była metodom badań i analizie danych.

Każda sesja składała się z dwóch części: pierwsza z nich przedstawiła dostępne na platformie IS-EPOS epizody i serwisy. Druga część była otwarta na przyjmowanie nowych pomysłów, technik oraz metod, które mogłyby uzupełnić rozwiązania już dostępne na Platformie, i które mogłyby zostać na niej zintegrowane w przyszłości. Zwieńczeniem warsztatów było forum końcowe, podczas którego skupiono na ocenie stanu epizodów i usług dostępnych na platformie IS-EPOS, a także na przyszłych zmianach i udoskonaleniach.

Posted on