Instytut Geofizyki PAN instytucją wiodącą w konsorcjum europejskich instytucji naukowych – Thematic Core Service Anthropogenic Hazards Consoritum (TCS AH).

Prof. dr hab. Stanisław Lasocki

mgr Karolina Chodzińska

Anna Leśnodorska

Od listopada 2019 oficjalnie rozpoczęło swoją działalność konsorcjum europejskich instytucji naukowych – Thematic Core Service Anthropogenic Hazards Consoritum (TCS AH), powołane w ramach EPOS ERIC (European Plate Observing System, European Research Infrastructure Consortium). KonsorcjumTCS AH tworzy 12 europejskich instytucji naukowych i przemysłowych. Misją Konsorcjum jest integracja – w ramach EPOS – danych i aplikacji softwareowych służących badaniom zagrożeń sejsmicznych i innych geofizycznych spowodowanych działalnością człowieka. Zintegrowane infrastruktury badawcze są udostępniane światowej społeczności naukowej.

W skład Konsorcjum weszły m.in. cztery polskie jednostki: Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, Akademickie Centrum Komputerowe „Cyfronet” AGH, Główny Instytut Górnictwa oraz Polska Grupa Górnicza SA. 18 i 19 listopada 2019 r. Instytut Geofizyki PAN gościł w Warszawie przedstawicieli członków Konsorcjum na pierwszym spotkaniu Rady Konsorcjum. W trakcie spotkania nastąpiło ukonstytuowanie wszystkich grup zarządzających i wykonawczych Konsorcjum. Instytut Geofizyki PAN, który w ciągu ostatniego dziesięciolecia przewodził pracom nad integracją infrastruktur do badań zagrożeń antropogenicznych i przygotowaniom do powołania konsorcjum TCS AH, został wybrany instytucją wiodącej w Konsorcjum (tzw. host institution). Będzie to jeden z niewielu przykładów kierowania przez polską instytucję badawczą fragmentem infrastruktur European Strategy Forum on Research Infrastructures – ESFRI. Rada Konsorcjum wybrała również Dyrektora Konsorcjum TCS AH. Został nim Profesor Stanisław Lasocki z Instytutu Geofizyki PAN.

Konsorcjum TCS AH jest odpowiedzią na problemy związane z eksploatacją geozasobów. Powstanie Konsorcjum zainicjowały środowiska naukowe, przemysłowe oraz inne jednostki aktywnie zajmujące się lub zainteresowane diagnozowaniem i przeciwdziałaniem zagrożeniom wynikającym z działalności eksploatacyjnej. Rosnące zapotrzebowanie na energię i surowce, a równocześnie zwiększające się wymagania ochrony infrastruktury i środowiska przyczyniły się do zintegrowanych infrastruktur TCS AH oraz powołania Konsorcjum. Konsorcjum włącza się w światowy trend wzrastającej dbałości o zrównoważony rozwój, w którym działalność technologiczna jest prowadzona w sposób nienaruszający dobrostanu społeczeństwa i środowiska.

Thematic Core Service Anthropogenic Hazards – TCS AH jest komponentem European Plate Observing System – EPOS, utrzymywanym i zarządzanym przez European Research Infrastructure Consortium – ERIC, zrzeszającym Państwa UE, które wyraziły gotowość do prowadzenia tego największego przedsięwzięcia infrastrukturalnego w naukach o Ziemi w Europie. Aktywność polskich grup naukowych w obrębie TCS AH oraz rosnąca aktywność polskich jednostek naukowych w innych węzłach tematycznych EPOS spowodowała, że Polska również dołączyła do konsorcjum EPOS ERIC.

EPOS to długoterminowy program integrowania i otwartego udostępniania rozproszonych infrastruktur badawczych w dziedzinie nauk o Ziemi, takich jak: sieci monitorujące i urządzania pomiarowe, centra obliczeniowe udostępniające przetwarzanie HPC i HTC, usługi online serwujące dane i specjalistyczne oprogramowanie. Użytkownicy EPOS to zarówno naukowcy zajmujących się naukami o Ziemi, jak i przedstawiciele przemysłu, administracji państwowych i regionalnych, organizacji pozarządowych i społeczeństwa, którzy zainteresowani są opracowaniem i korzystaniem z nowoopracowanych odpowiedzi na pytania dotyczące geo-zagrożeń i zjawisk geodynamicznych, istotnych dla ludzi i środowiska.

Podstawą programu EPOS jest założenie, że integracja istniejących krajowych i międzynaro­dowych infrastruktur badawczych zwiększy dostęp do multidyscyplinarnych danych rejestrowanych przez sieci monitoringowe, pozyskanych w wyniku doświadczeń laboratoryjnych i/lub wyprodukowanych w wyniku symulacji komputerowych. EPOS ma więc na celu przyczynić się do rozwoju ogólnoświatowej współpracy w naukach o Ziemi.

EPOS integruje różnorodne krajowe infrastruktury badawcze. Aby móc z powodzeniem zarządzać integracją złożonego krajobrazu europejskich, rozproszonych infrastruktur badawczych, EPOS opracował pionową strukturę składającą się z trzech uzupełniających się komponentów:

  • Poziom podstawowy to krajowe infrastruktury badawcze;
  • Poziom dziedzinowy to Węzły Tematyczne (TCS – Thematic Core Service), w których integrowane są krajowe infrastruktury wyodrębnio­nych domen badawczych;
  • Poziom multidyscyplinarny to Usługi Zintegrowane (ICS – Integrated Core Services), które umożliwiają dostęp do zasobów jednego lub równocześnie kilku węzłów tematycznych.

TCS AH jest jednym z dziesięciu węzłów tematycznych EPOS, jedynym zajmującym się wpływem i niekorzystnymi efektami działalności technologicznej. Po przejściu przez złożony proces organizacyjny, utworzone zostało Konsorcjum TCS AH europejskich instytucji naukowych oraz przemysłowych. Obecnie konsorcjum liczy 12 członków z 8 krajów UE[1]. Ambicją i długoterminowym planem Konsorcjum jest skupianie światowych grup badawczych wokół zintegrowanych infrastruktur badawczych dla badań reakcji środowiska geologicznego na eksploatację geozasobów. Skomplikowane zależności przyczynowo skutkowe w tym zakresie wymagają podejścia kompleksowego. Analiza tych zależności musi być zatem interdyscyplinarna. Zintegrowana infrastruktura TCS AH składa się z dwóch centrów danych (data nodes) przyłączonych do platformy cyfrowej IS-EPOS (tcs.ah-epos.eu), która udostępnia użytkownikom dane i możliwość przetwarzania danych. Centra danych, w których znajdują się zbiory danych przekazywane przez europejskie i światowe ośrodki badawcze i przemysłowe, zlokalizowane są odpowiednio na sprzęcie IT Instytutu Geofizyki PAN i na sprzęcie EOST Uniwersytet Strasburg. Platforma cyfrowa IS-EPOS znajduje się w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH.

Zasoby infrastrukturalne TCS AH to: (i) unikatowe zestawy danych, zwane „epizodami”, kompleksowo opisujące proces geofizyczny wywołany przez działalność technologiczną, która w pewnych okolicznościach może stać się niebezpieczna dla ludzi, infrastruktury i środowiska. Epizody zawierają dane geofizyczne opisujące wywołany działalnością człowieka proces geofizyczny, dane technologiczne opisujące działalność technologiczną, która wywołała wspomniany proces geofizyczny i inne potrzebna dane opisujące warunki środowiskowe, w jakich ten proces powstał; (ii) aplikacje komputerowe, ze szczególnym uwzględnieniem metod analizy powiązań między działalnością technologiczną, a reakcją geofizyczną i wynikających z niej zagrożeń; (iii) platforma obliczeniowa z dostępem do zasobów obliczeniowych o wysokiej wydajności, na których każdy naukowiec może przetwarzać zintegrowane dane przy użyciu zaimplementowanych na niej aplikacji.

Konsorcjum TCS AH ukonstytuowało się i formalnie rozpoczęło działalność, jako jedno z pierwszych grup tematycznych EPOS. Ze względu na zaawansowanie techniczne integracji infrastruktur TCS AH, węzeł ten, czyli Platforma IS-EPOS wraz z centrami danych, będzie jednym z pierwszych pięciu podłączanych do Usług Zintegrowanych EPOS – ICS.

Podpisując umowę konsorcyjną członkowie Konsorcjum zobowiązali się między innymi do:

  • utrzymywanie i rozwijanie zasobów infrastrukturalnych niezbędnych do świadczenia usług TCS AH
  • utrzymywanie i rozwijanie interoperacyjności między jego zasobami infrastrukturalnymi, a inter­dys­cyplinarną infrastrukturą ICS-EPOS;
  • wspieranie międzynarodowej i międzyinstytucjonalnej współpracy w badaniach nad geofizycznymi zagrożeniami antropogenicznymi;
  • edukacja i szkolenia w wyżej wymienionych obszarach;
  • rozwijanie partnerstwa z przemysłem w celu osiągnięcia możliwie największej synergii nauki i przemysłu;
  • dostarczanie przemysłowi innowacyjnych rozwiązań;
  • dostarczanie społeczeństwu rzetelnych informacji na temat zagrożeń antropogenicznych, w szczególności tych spowodowanych przez i związanych z poszukiwaniem i eksploatacją zasobów geologicznych.

Powołanie Konsorcjum TCS AH i obecna forma zintegrowanej infrastruktury badawczej TCS AH jest zamknięciem wieloletnich, żmudnych prac europejskich naukowców kierowanych przez przedstawicieli nauki polskiej. W 2010 roku Prof. Stanisław Lasocki i Prof. Beata Orlecka-Sikora z Instytutu Geofizyki PAN sformułowali i zaprezentowali publicznie światową inicjatywę THAIS – Teamwork For Hazard Assessment for Induced Seismicity. Była to koncepcja „nowoczesnej nauki” w dziedzinie zagrożeń antropogenicznych opartej o zintegrowane infrastruktury badawcze i najnowocześniejsze rozwiązania IT. Inicjatywa ta spotkała się z międzynarodowym uznaniem zarówno naukowców indywidualnie jak i wielu instytucji. Nawiązując do bardzo dużego społecznego i ekonomicznego znaczenia w świecie zagadnienia sejsmiczności antropogenicznej, głównie związanej ze zjawiskami indukowanymi przez przemysł wydobywczy oraz uznanych światowo osiągnięć polskiej nauki w tym zakresie, naukowcy z Instytutu Geofizyki PAN aktywnie działali, aby włączyć tę problematykę w EPOS. Wieloletnie doświadczenie we współpracy z przemysłem oraz wiedza ekspercka w zagadnieniach sejsmiczności antropogenicznej wniesione do EPOS przez polskich naukowców i polskie jednostki naukowe stały się unikatowym elementem całego programu. Nieoceniona jest również wiedza informatyczna wnoszona przez wybitnych specjalistów z Akademickiego Centrum Komputerowego AGH, która umożliwiła praktyczną implementację koncepcji integracyjnych opracowanych przez geofizyków.

Konsorcjum TCS AH jest nastawione na synergiczną współpracę z jednostkami przemysłowymi, wyznając zasadę, że nadrzędną ideą prowadzenia badań we współczesnym świecie, w tym w zakresie nauk o Ziemi, jest aktywna, innowacyjna współpraca z przemysłem. W EPOS prekursorem realizacji tej idei jest właśnie TCS AH. Naukowcy skupieni w TCS AH wykorzystując swe dotychczasowe doświadczenia rekomendowali EPOS formy współpracy nauka-przemysł akceptowalne dla obu stron. Zasadą tej współpracy jest synergia oparta o wzajemne zrozumienie potrzeb i poszanowanie ograniczeń. Proponuje się, aby w ramach partnerstwa przemysł-nauka, przemysł proaktywnie udostępniał dla celów naukowych mało wrażliwe dane oraz uczestniczył w testowaniu nowych rozwiązań. W pełni dopracowane i przetestowane metody są przekazywane partnerom przemysłowym, którzy mogą formułować i przedstawiać ogólne problemy wymagające rozwiązania.

Węzeł Tematyczny TCS AH to niejedyna obecność polskiej nauki w EPOS. Polskie jednostki naukowe poprzez inne węzły tematyczne EPOS udostępniają społeczności międzynarodowej zbierane dane geodezyjne, sejsmologiczne, geomagnetyczne i inne służące badaniom Ziemi. Pracami na rzecz EPOS w Polsce zarządza Konsorcjum EPOS-PL, tworzone przez Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk (IGF PAN, koordynator), Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH, Główny Instytut Górnictwa, Instytut Geodezji i Kartografii, Instytut Geologiczny Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oraz Wojskowa Akademia Techniczna.


[1] Instituto Nazionale di Geofisica e Vulcanologia (IT), Centre national de la recherche scientifique (FR), Helmholtz Zentrum Potsdam Deutsches Geoforschungszentrum (DE), Institute of Geophysics Polish Academy of Sciences (PL), L’Institut National de l’Environnement et des Risques (FR), Geofyzikalni Ustav AV CR (CZ), Oulun Yliopisto (FIN), Lulea Tekniska Universitet (SE), University of Keele (GB), University of Science and Technology – Academic Computer Centre Cyfronet (PL), Central Mining Institute (PL), Polish Mining Group (PL)

Posted on

Repozytorium instytutowe

Szanowni Państwo,

Dział Informacji i Wydawnictw Naukowych IGF PAN informuje, że w celu umożliwienia pracownikom IGF PAN publikacji artykułów w trybie Green Open Access uruchomione zostało repozytorium instytutowe. Link do repozytorium znajduje się na stronie Instytutu w zakładce Dział Informacji i Wydawnictw Naukowych.

W repozytorium mogą być zamieszczane artykuły już opublikowane, artykuły przygotowywane do publikacji w innych czasopismach lub artykuły przeznaczone do publikacji wyłącznie w repozytorium.

Dział Wydawnictw będzie umieszczał publikacje w repozytorium. Artykuły w formacie pdf prosimy przesyłać na adres
mczar@igf.edu.pl .

W przypadku artykułów, które będą publikowane również poza repozytorium prosimy też o dostarczenie kopii licencji, aby umożliwić nam sprawdzenie czy publikacja w repozytorium jest możliwa. Prosimy też o poinformowanie nas w kolekcji, którego zakładu artykuł ma być zamieszczony.

Osoba kontaktowa: Marzena Czarnecka (mczar@igf.edu.pl)

Posted on

Acta Geophysica – grudzień 2019

Obrazowanie metodą “czasu odwróconego”, a dokładniej znaczenie dokładności lokalizacji źródła sejsmicznego za pomocą tej metody jest tematem artykułu dr inż. Anny Franczyk z AGH w Krakowie. W pracy do wydajnej wizualizacji propagacji fali sejsmicznej i interferencji zastosowano stosunek mocy szczytowej do średniej. Identyfikację znaczenia zmiennych stosowanych w lokalizacji źródła sejsmicznego uzyskano za pomocą metody globalnej analizy wrażliwości (metody Morrisa) -> CZYTAJ ARTYKUŁ

Kolejny artykuł dotyczący geofizyki stosowanej dotyczy identyfikacji i rozróżnienia płynów: wody i ropy w szczelinowanych zbiornikach na przykładzie pola naftowego Shengli w oparciu o metody inwersji. Tradycyjne metody, jak analiza fali ścinającej nie przynoszą wystarczających rezultatów. Praktyki eksploracyjne dowodzą, że prędkość fali P nie jest wrażliwa na zmiany litologiczne i rozkład płynu z powodu podobnych prędkości fali P i fali S oraz gęstości cieczy. Dlatego w badanym obszarze posłużono się falami konwertowanymi, a m.in. wysoka gęstość prowadzonych badań w terenie umożliwiła efektywne przetwarzanie wieloskładnikowe. -> CZYTAJ ARTYKUŁ

Artykuł autorstwa zespołu z AGH z Krakowa prezentuje bardzo długą – bo aż 44-letnią – serię pomiarów składu izotopowego opadów w południowej Polsce (Kraków jest jedynym miejscem w Polsce, dla którego dostępne są takie długoterminowe dane). Skład izotopowy opadów (stosunek izotopów 2H / 1H i 18O / 16O, zawartość trytu) jest obecnie szeroko wykorzystywany w licznych zastosowaniach izotopów środowiskowych – w szczególności w hydrologii, klimatologii i biogeochemii. Omówiono tutaj dwa aspekty zmienności w czasie składu izotopowego opadów zebranych: sezonowość (generowana głównie przez sezonowe zmienianie stopnia opadania mas powietrza doprowadzających wilgoć z regionów podzwrotnikowych Oceany Atlantyckiego) do centrum kontynentu europejskiego oraz zmiany w ujęciu rocznym (regulacja przez Oscylację Północnoatlantycką). Co więcej, postępujące podwyższenie temperatury atmosfery pozostawia swój ślad w składzie izotopowym krakowskich opadów. -> CZYTAJ ARTYKUŁ.

Zespół z Pakistanu przeprowadził badanie potencjału eksploatacyjnego wód podziemnych w wodonośnej warstwie w okolicach Haji Rehmatullah Palari w Pakistanie, przy zastosowaniu pionowego sondowania elektrycznego (VES) przy użyciu metody matrycy elektrod Schlumbergera z 02– 210 m. Zebrane dane 12 VES zostały zinterpretowane przy użyciu oprogramowania IPI2win. Warstwa wodonośna do ważne i wrażliwe, bo intensywnie eksploatowane źródło wody pitnej dla regionu o nierównomiernym w ciągu roku wzorcu opadów (krótki okres monsunowy). -> CZYTAJ ARTYKUŁ

Posted on