Sukcesy naszych młodych naukowców – 4 nowe projekty PRELUDIUM

Młodzi naukowcy z IGF PAN są autorami aż 4 z 12 projektów badawczych, które uzyskały finansowanie w ramach konkursu NCN PRELUDIUM19 na projekty badawcze realizowane przez osoby rozpoczynające karierę naukową nieposiadające stopnia naukowego doktora (panel ST10 – Nauki o Ziemi).  Gratulujemy sukcesu Ariannie Varrani, Beacie Latos, Julianowi Podgórskiemu i Arturowi Marciniakowi!   


Ekstrema pogodowe: powodzie i susze. W jaki sposób wielkoskalowa cyrkulacja atmosferyczna oraz para wodna nad Wschodnim Oceanem Indyjskim ze sobą oddziałują?
mgr Beata Latos

Celem projektu jest pogłębienie zrozumienia mechanizmów towarzyszących ekstremalnym zagrożeniom pogodowym. Projekt skupia się na oddziaływaniu pomiędzy zawartością pary wodnej nad Wschodnim Oceanem Indyjskim a systemami burzowymi zorganizowanymi w fale tropikalne.

Badania laboratoryjne nad uruchomieniem mikroplastików w przepływach w kanale otwartym mgr Arianna Varrani

Projekt koncentruje się na badaniu transportu mikroplastików w rzekach, w tym m.in. jakie są początkowe warunki ruchu mikroplastików w odniesieniu do warunków hydraulicznych; w jaki sposób różne rodzaje rumowiska dennego wpływają na warunki graniczne ruchu mikroplastików; czy zawartość cząstek mikroplastikowych w rumowisku wpływa na warunki graniczne ich ruchu.

Czynniki antropogeniczne wpływające na wyzwalanie osuwisk w środowisku zmodyfikowanym w wyniku zmian klimatu – badania geofizycznemgr Artur Marciniak

Projekt zakłada wykorzystanie metod geofizycznych do zaobserwowania i wyjaśnienia zjawisk związanych z osuwiskami na stokach narciarskich – które można uznać za “naturalne laboratoria”.

Badanie zmian hydrologii powierzchniowej lodowca górskiego przy pomocy wysokorozdzielczych zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz uczenia maszynowego mgr Julian Podgórski

Celem projektu jest opis hydrologii powierzchniowej lodowca Universidad, położonego w Andach, w środkowym Chile. Przy użyciu zdjęć lotniczych i satelitarnych zostaną stworzone mapy rozkładu rodzajów powierzchni (facji lodowych i śnieżnych) i sieci drenażu.

Posted on