A Digital Twin for GEOphysical extremes – DT-GEO

To projekt na realizację którego IGF PAN otrzymał środki w ramach Horizon Europe. Koordynatorem projektu po stronie Instytutu jest Prof. dr hab. inż. Beata Orlecka-Sikora. Projekt potrwa 36 miesięcy, ma na celu opracowanie prototypu cyfrowego bliźniaka dla geofizycznych ekstremów, w tym trzęsień ziemi, wulkanów, tsunami i ekstremalnych zdarzeń spowodowanych przez aktywność antropogeniczną.

Projekt wykorzystuje światowej klasy infrastrukturę obliczeniową i danych badawczych, sieci monitoringu operacyjnego oraz wiodące partnerstwa badawcze i akademickie w różnych dziedzinach geofizyki. Projekt połączy i zgromadzi najnowsze osiągnięcia z innych europejskich projektów i Centrów Doskonałości, aby wdrożyć 12 komponentów Digital Twin (DTC), przeznaczonych jako samodzielne kontenery zawierające flagowe kody symulacyjne, warstwy sztucznej inteligencji, duże ilości (w czasie rzeczywistym) strumieni danych z i do jezior danych, metodologie asymilacji danych i nadrzędne procesy pracy do wdrożenia i wykonania pojedynczych lub sprzężonych DTC w scentralizowanych HPC i wirtualnej chmurze obliczeniowej.

Każde DTC odnosi się do konkretnych pytań naukowych i rozwiązuje problemy techniczne związane z oceną zagrożeń, prognozą wczesnego ostrzegania, pilnymi obliczeniami lub poszukiwaniem zasobów. DTC będą weryfikowane w 13 demonstracyjnych ośrodkach, a ich wyniki będą zawierać bogate metadane umożliwiające (pół)automatyczne odkrywanie, kontekstualizację i orkiestrację oprogramowania (usług) i zasobów danych, co pozwoli na ich integrację z European Open Science Cloud (EOSC). Propozycja ta ma być pierwszym krokiem w długoterminowym wysiłku społeczności na rzecz bliźniaczego projektu dotyczącego ekstremów geofizycznych, zintegrowanego z inicjatywą Destination Earth (DestinE).

Posted on

Geosphere INfrastructures for QUestions into Integrated Research – Geo-INQUIRE

To tytuł nowego projektu, na realizację którego IGF PAN otrzymał środki w ramach Horizon Europe. Koordynatorem projektu po stronie Instytutu jest dr hab. Mariusz Majdański, prof. PAN.

Projekt potrwa 48 miesięcy, zapewni oraz zwiększy dostęp do wybranych kluczowych danych, produktów i usług, umożliwiając monitorowanie i modelowanie dynamicznych procesów zachodzących w geosferze.

Geo-INQUIRE ma na celu pokonanie barier międzydziedzinowych, zwłaszcza w odniesieniu do obszarów ląd-hydrosfera-atmosfera. Będzie wykorzystywać innowacyjne techniki zarządzania danymi, metody modelowania i symulacji, rozwój sztucznej inteligencji i big data oraz rozbudowywać istniejące infrastruktury danych w celu rozpowszechniania tych zasobów w szerszym środowisku naukowym, w tym w środowisku EOSC.

W skład konsorcjum Geo-INQUIRE wchodzi 52 partnerów, reprezentujących główne krajowe instytuty badawcze, uniwersytety, krajowe służby geologiczne i konsorcja europejskie. Geo-INQUIRE wzmocni i uczyni interoperacyjnymi działania zaangażowanych partnerów oraz przeprowadzi dedykowane programy szkoleniowe w celu ich optymalnego wykorzystania.

Społeczności naukowej zostanie zaoferowane portfolio 150 instalacji wirtualnego dostępu (VA) i transnarodowego dostępu (TA, zarówno wirtualnego, jak i na miejscu). Podczas gdy wiele takich zasobów jest już dostępnych na wysokim poziomie dojrzałości, Geo-INQUIRE zapewni, że nie tylko osiągną one najwyższy poziom doskonałości naukowej poprzez ukierunkowane działania w zakresie dostępności, jakości oraz rozdzielczości przestrzennej i czasowej, ale także, że będą zgodne z zasadami FAIR, przyjmą odpowiednie standardy i otwarte licencje oraz będą dążyć do interoperacyjności interdyscyplinarnej.

Ponadto integracja różnych danych, w tym nowych danych obserwacyjnych, produktów i usług zostanie zoptymalizowana poprzez działania TA za pośrednictwem 7 stanowisk badawczych, w których będą się również odbywać warsztaty i szkoły letnie poświęcone dostępnym zasobom. Ostatecznie Geo-INQUIRE, dzięki poszerzonemu portfolio danych, produktów i usług, umożliwi następnej generacji naukowców prowadzenie nowatorskich badań nad wyzwaniami społecznymi z multidyscyplinarnej perspektywy, przy inteligentnym wykorzystaniu tych zasobów.

Posted on